Witam, zawsze można udać się do lekarza pierwszego kontaktu- musi wydać on skierowanie do psychologa, bądź psychiatry jeśli jest taka potrzeba. Leczenie odbywające się na NFZ jest oczywiście nieodpłatne, jednak będzie musiała Pani znaleźć sobie listę placówek świadczących takie usługi i wpisać się na listę oczekujących. No a potem uzbroić się niestety w cierpliwość. Jeśli zależy Pani na czasie (co w tym wypadku wydaje się wskazane), a ciężko jest z zasobnością portfela można zawsze odszukać telefony gabinetów prywatnych i spróbować negocjować cenę (często w przypadku dłuższej psychoterapii udaje się zbić parę groszy). Nie twierdzę że zawsze się to udaje ale warto spróbować, wszystko zależy na kogo Pani trafi po drugiej stronie słuchawki :) Życzę powodzenia w poszukiwaniu lepszego jutra :) Monika
Witam
Wizyta u lekarza powinna na początku wiązać się z wykonaniem badań, które określą stan Pani zdrowia i jego ew. wpływ na samopoczucie psychiczne. Lekarza może panią skierować również do psychiatry. Na podstawie tego, co Pani pisze konieczna wydaje się opieka psychologiczna/psychoterapia. Wizyty u psychologa mogą być bezpłatne - proszę szukać np. w placówkach NFZ.
Pozdrawiam
Katarzyna Binder
Nie jest konieczne skierowanie do psychiatry. Zapraszam do poradni zdrowia psychicznego w każdym mieście. Zdarza się również, że lekarze rodzinni podejmują się leczenia problemów psychicznych przypisując leki, sytuacja ta dotyczy jednak stanów nie ostrych i epizodycznych i nie jest regułą.
Witam,
być może właściwym miejscem leczenia (w ramach NFZ) byłaby Poradnia Zdrowia Psychicznego, bądź jakiś oddział dzienny, gdzie mogła by Pani brać udział w terapii grupowej. Są różne formy leczenia, być może lekarz 1-go kontaktu będzie chciał Panią jeszcze skierować do lekarza psychiatry. Jest, szczególnie w dużych miastach, wiele ośrodków, które pomagają w ramach kontraktu z NFZ, także placówki prywatne, każda z nich zapewne może mieć swoje zasady kwalifikacji i przyjęć, często wymagane jest skierowanie od lekarza 1-go kontaktu bądź psychiatry, ale być może nie zawsze. Może Pani także starać się szukać i dowiadywać na własną rękę ja znalazłam i mogę podesłać Pani taki spis http://www.nfz-warszawa.pl/leczenie/IKTU304/IBUM404170000102/IMSC918123/index.html
Wymagania i czasy oczekiwania są zapewne różne, ale jest to opieka bezpłatna.
Może Pani także, a przynajmniej czasowo (jeśli czas oczekiwania będzie bardzo długi), szukać pomocy prywatnie (to już odpłatnie) tutaj ze znalezieniem placówki na pewno nie będzie problemu. Pozdrawiam.
Zachęcałabym do spotkania z psychiatrą, Nie potrzebuje Pani skierowania, wystarczy zadzwonić do ośrodka (np Poradni Zdrowia Psychicznego) i umówić się na spotkanie. Lekarz psychiatra będzie mógł postawić diagnozę i zaproponować leczenie- farmakoterapię i psychoterapię. W kwestii psychoterapii są różne mnożliwości0 terapia ambulatoryjna indywidualna albo grupowa lub też tryb stacjonarny np Oddział Dzienny. Zależnie od nasilenia objawów, a także Pani preferencji będzie Pani mogła zdecydować się na którąś z możliwości. Wszystkie one są refundowane przez NFZ.
Lekarz pierwszego kontaktu najprawdopodobniej i tak skieruje Panią do lekarza psychiatry.
Witam. Może Pani udac się. Być moze skieruje Panią do psychiatry. Leczenie moze być prywatne płatne albo na fundusz zdrowia bezpłatnie. Zależy gdzie.
Magdalena Brabec
Witam serdecznie. Lekarz pierwszego kontaktu moim zdaniem, albo będzie próbował leczyć Panią sam, albo skieruje Panią do lekarza psychiatry w celu podania leków. Z uwagi na Pani młody wiek radziłabym poszukać od razu psychologa - psychoterapeuty doświadczonego (tzn. co najmniej po ukończonym 4 letnim kursie psychoterapii oprócz 5 lat psychologii) dobrze jakby pracował w podejściu psychodynamicznym lub analitycznym. Są 2 możliwości, albo prywatnie (często bez kolejki), albo na nfz. Uważam poprostu, że szkoda, żeby Pani od razu brała leki, bo one łagodzą objawy, natomiast by porządnie poradzić sobie z problemem należy sięgnąć do przyczyn. Podczas procesu terapii Pani dowie się co leży u podstaw Pani stanów depresyjnych i podejmie ich leczenie. Wydaje mi się, że nie ma lepszej metody dla kobiety w Pani wieku. W razie jakby objawy były bardzo nasilone zawsze Pani może zgłosić się do lekarza, ale sądzę, że najpierw warto przynajmiej spróbować poradzić sobie z tym bez leków. Życzę Pani powodzenia. Małgorzata Danielewicz.
najlepiej udać się do dobrego psychiatry, nie trzeba mieć skierowania i załatwi się to na NFZ Pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Bezpłatne leczenie depresji – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Do jakiego specjalisty zgłosić się z depresją? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Depresja i nerwica oraz stosowanie leków – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Czy w wieku 19 lat mogę mieć depresję? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Jak mogę sobie poradzić z depresją? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak jeszcze można leczyć depresję? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Gdzie mogę szukać pomocy przy depresji i myślach samobójczych? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Darmowe leczenie depresji – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Nieskuteczna leczenie depresji a związek – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Czy istnieją dofinansowania do leczenia depresji? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej