Jak stosować Trittico przy zaburzeniach snu?

Dzień dobry, Mam 24 lata i uprawiam bardzo intensywnie sport, w związku z czym mój organizm jest dość mocno obciążany, przez co czasami miewałem problem z wyciszeniem się i zaśnięciem, głębokim snem, dodatkowo pojawiały mi się od ponad 2 lat objawy przypominające Zespół Jelita Drażliwego, które przeważnie były dość mocno powiązane z aktywnością i stresem. Około 2 miesiące temu spróbowałem przyjmować lek trittico w celu poprawy jakości snu. Przyjmowałem dawkę 75mg i przez pierwszy tydzień czułem bardzo dużą poprawę snu, jednak już w następnym tygodniu mój organizm był bardzo osłabiony, nie miałem siły i czułem objawy grypopodobne (ból mięśni, stawów, brak energii). Mimo dobrego snu postanowiłem zrezygnować z leku, po kilku tygodniach przerwy poraz pierwszy w życiu doznałem napadu lękowego, gdy położyłem się spać. Nie mogłem zasnąć przez całą noc, miałem silne poczucie stresu, nie mogłem wylezec w łóżku. Po jakimś czasie spróbowałem ponownie trittico od dawki 1/3 tabletki, czyli 25mg. Ponownie czułem pozytywne działanie, brałem w takiej dawce lek już kilka tygodni, ale od jakiegoś czasu zaczynam regularnie czuć stres, nad którym nie mogę zapanować, często kładę się do łóżka i mam poczucie lęku, że znów dostanę podobnego ataku, albo nie mogę uspokoić myśli i zasnąć, przez co cały czas mam wyższe tętno. Od dwóch dni jestem cały czas w niepokojącym stresie, nie mogłem znów zasnąć i nawet w ciągu dnia odczuwam nerwowość. Czy po odstawieniu całkowicie tego leku wróci wszystko do normy, jeśli teraz brałem tylko 25mg to nie będzie mieć to negatywnego wpływu na dłuższy czas? Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Witam Pana,

Istnieje wiele przyczyn bezsenności, zaburzeń snu.

Problemy ze snem – bezsenność, wybudzanie się itp. najczęściej

mają podłoże psychologiczne.

Do najczęstszych przyczyn zaburzeń snu należą stres, przeżywane emocje,

przykre doświadczenia z przeszłości, depresja, zaburzenia nerwicowe,

stany lękowe, praca przy komputerze, nadmierne korzystanie ze smartfona

i wiele innych.

Nie wspomina Pan nic o tym, jaki tryb życia Pan prowadzi.

Czy przeżywa lub przeżywał Pan jakieś stresujące sytuacje?

Czy w Pana życiu wydarzyło się coś szczególnego?

Jak Pan funkcjonuje od strony psychologicznej?

Możliwe, że przyczyną Pana problemów ze snem są zaburzenia nerwicowe.

Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas osobistej

konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu okoliczności,

które doprowadziły do problemów ze snem.

Wnioskuję, że zaburzenia snu leczy Pan tylko środkami farmakologicznymi.

Zapewne wie Pan o tym, że leki nasenne nie leczą bezsenności,

a jedynie pomagają zasnąć.

Jednakże tylko wtedy, gdy się je zażyje.

Poza tym, jeżeli leki nasenne przyjmowane są powyżej 4-6 tygodni,

następuje przyzwyczajenie i rozwija się zjawisko tolerancji – zachodzi

konieczność przyjmowania coraz większych dawek leku aby zasnąć.

Jednocześnie organizm traci umiejętność spontanicznego zasypiania bez leku.

Może też dojść do tego, że szyszynka zacznie coraz mniej wytwarzać melatoniny

w sposób naturalny.

Aby wyleczyć bezsenność i towarzyszące jej zaburzenia, należy poznać dokładnie

naturę Pana problemu, dotrzeć do jego źródeł i na tej podstawie opracować

właściwą metodę terapii.

Dlatego zachęcam Pana do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.

Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami

bezsenności, dzięki czemu odzyska Pan spokój, równowagę wewnętrzną

i radość życia.

Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/