Czy na te objawy ma wpływ odstawienie tych lekarstw?

Witam, od 3 miesięcy zażywam lek ketrel i pramolan wzwiązku z zdiagnozowaniem u mnie nerwicy lękowej. Ostatnio przez zmiany nocne w pracy sam odstawiłem te leki po czym po 4 dniach znów zacząłem je brać, od tego czasu mam problem z snem śpię po 3 godziny na dobę jestem niespokojny rozkojarzony. Czy na te objawy ma wpływ samodzielnie odstawienie tych lekarstw?

Witam Pana,

Problemy ze snem – bezsenność, wybudzanie się itp. najczęściej mają

podłoże psychologiczne.

Do najczęstszych przyczyn zaburzeń snu należą stres, przeżywane emocje,

przykre doświadczenia z przeszłości, depresja, zaburzenia nerwicowe,

stany lękowe, praca przy komputerze i wiele innych.

Jeżeli zdiagnozowano u Pana zaburzenia lękowe, to one również mogą powodować

bezsenność i pozostałe objawy.

Wnioskuję, że zaburzenia lękowe i zaburzenia snu leczy Pan tylko środkami farmakologicznymi.

Zapewne wie Pan o tym, że leki nasenne nie leczą bezsenności, a jedynie pomagają zasnąć.

Jednakże tylko wtedy, gdy się je zażyje.

Poza tym, jeżeli leki nasenne przyjmowane są powyżej 4-6 tygodni, następuje

przyzwyczajenie i rozwija się zjawisko tolerancji – zachodzi konieczność przyjmowania

coraz większych dawek leku aby zasnąć.

Jednocześnie organizm traci umiejętność spontanicznego zasypiania bez leku.

Może też dojść do tego, że szyszynka zacznie coraz mniej wytwarzać

melatoniny w sposób naturalny.

Aby wyleczyć bezsenność i towarzyszące jej zaburzenia, należy poznać dokładnie naturę

Pana problemu, dotrzeć do jego źródeł i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.

Dlatego zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.

Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami zaburzeń lękowych

oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu odzyska Pan spokój, harmonię wewnętrzną i radość życia.

Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/

Szanowny Panie,

nagłe odstawienie ketrelu oraz pramolanu może się wiązać ze zwiększonym poziomem pobudzenia i problemami ze snem. Proszę pamiętać o tym, że odstawianie tego typu leków powinno mieć charakter stopniowy i powinno być uzgodnione z lekarzem prowadzącym.

Pozdrawiam i życzę zdrowia