Jak radzić sobie z zaburzeniami snu w wieku 32 lat?

Witam. Od dłuższego czasu mam problemy ze snem (Prawie 8 miesięcy). Zaczełem więc wspomagać sie lekami nasennymi. Zarówno tymi silniejszymi Jak np. Imovane, jak i tymi teoretycznie slabszymi Melatonina. Niestety wszystkie one wywołują u mnie uczucie senności w następnym dniu. (nawet Melatonina) . Uczucie senności czesto utrzymuje sie aż do wieczora. Ska wziela sie u mnie aż taka podatność na skutki uboczne leków nasennych. Wcześniej tak nie było. A środki nasenne biore, ponieważ obawiam się kolejnych nieprzespanych nocy. na początku roku przez pewien czas brałem leki antydepresyjne Trittico, ale szybko przestałem (Także z powodu częstego uczucia senności za dnia)

Witam Pana,
Bezsenność najczęściej ma podłoże psychologiczne.
Do najczęstszych przyczyn bezsenności należą stres,
przeżywane emocje, przykre doświadczenia z przeszłości,
depresja , zaburzenia nerwicowe, lękowe i wiele innych.
Jeżeli chodzi o leczenie bezsenności, to nie można jej wyleczyć
samymi środkami farmakologicznymi, bowiem leki nasenne
nie leczą bezsenności i nie rozwiązuje żadnych problemów
a jedynie pomagają zasnąć.
Jednakże tylko wtedy, gdy się je zażyje.
Poza tym, jeżeli leki nasenne przyjmowane są
powyżej 4-6 tygodni, następuje przyzwyczajenie
i rozwija się zjawisko tolerancji – zachodzi konieczność
przyjmowania coraz większych dawek leku aby zasnąć.
Jednocześnie organizm traci umiejętność
spontanicznego zasypiania bez leku.
Może też dojść do tego, że szyszynka zacznie coraz mniej
wytwarzać melatoniny w sposób naturalny.
Aby wyleczyć bezsenność i towarzyszące jej zaburzenia,
należy poznać dokładnie naturę Pana problemu,
dotrzeć do jego źródeł i na tej podstawie opracować właściwą
metodę terapii.
Zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami bezsenności, dzięki czemu odzyska Pan spokój
i radość życia.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl

Szanowny Panie,

najlepszym rozwiązaniem będzie terapia poznawczo-behawioralna bezsenności (CBT-I), która nie niesie ze sobą takich działań niepożądanych jak leki.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Lech Popiołek