Co może znaczyć ten mój problem z zaśnięciem?

Mam problem z zaśnięciem. Zasypiam o 4/5 gdzie niektórzy ludzie o tej już wstają do pracy. Wstaje o 14/15. Przeraża mnie to. Marnuje cały dzień na spanie, a w nocy siedzę przed komputerem lub telefonem. Nie wiem co mam robić. Kompletnie nie mogę zasnąć, stało się dla mnie normalne zasypianie o tak później godzinie. Nawet jeśli odłożę telefon i spróbuje zasnąć, nie mogę co mnie bardzo denerwuje, bo przez godzinie wiercę się na łóżko, nie mogę się ułożyć i później i tak sięgam po telefon. Proszę o pomoc.

Witam! Z tego co Pani napisała wnioskuję, że sypia Pani ok. 10 godzin na dobę - czyli sporo. Jednak doszło do zaburzenia rytmu dobowego - odwrócenie czasu snu i czuwania. Wskazany nowy plan dnia (łatwiej się mówi niż realizuje), stopniowe wydłużenie "bezsenności" - musi Pani "zgubić" jedną noc i dociągnąć do akceptowanego przez większość ludzi okresu zasypiania; trzeba to będzie w miarę potrzeby powtarzać. Wskazane przestrzeganie "higieny życia codziennego": dużo ruchu na wolnym powietrzu, popołudniowe spacery, sensowne, ciekawe zajęcia, odpowiednia dieta. Unikać nadużywania środków nasennych i innych używek. Może to wymagać kilku podejść, ale warto spróbować. Powodzenia W. Łuczkowski.

Szanowna Pani,

być może cierpi Pani na zaburzenie znane jako zespół opóźnionej fazy snu (delayed sleep-wake phase disorder). Aby rozwiązać problem powinna się Pani zgłosić do specjalistycznego ośrodka zajmującego się medycyną snu. To co może Pani robić we własnym zakresie to: unikanie ekspozycji na jasne światło w godzinach wieczornych (dotyczy to szczególnie ekranów telefonów i komputerów!!!), ekspozycja na jasne światło tuż po obudzeniu się, dużo wysiłku fizycznego (ale nie w godzinach wieczornych), ustalenie stałych pór posiłków, wychodzenie z łóżka i robienie nudnych rzeczy jeśli nie może Pani zasnąć przez 15-20 minut.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Lech Popiołek

http://psychiatra-dzieciecy-krakow.pl/