Co mogą sugerować te problemy z zasypianiem?

Nie mogę spać już od 3dni wogule nie sypiam a jak się klade to nie mam ochoty na spanie jestem tym znużony nigdy nie miałem problemu ze spaniem i wstawaniem w teraz to wogule nie mogę zasnąć i męczę się już tak 3dni co mam w takim przypadku zrobić ?

Szanowny Panie,

bezsenność krótkotrwała jest najczęściej wywołana czynnikami stresowymi i w takim przypadku powinna minąć wraz ze zmniejszeniem się poziomu napięcia i stresu.

Oczywiście należy pamiętać o tym, że to nie zawsze stres jest odpowiedzialny za problemy z zasypianiem, czy też utrzymaniem ciągłości snu. Czasem przyczyną bezsenności jest ból lub świąd (wywołany chorobami alergicznymi). U niektórych pacjentów bezsenność jest związana z rozwijającymi się zaburzeniami psychicznymi (a w szczególności zaburzeniami nastroju, takimi jak depresja). U innych osób ma związek z używaniem lub odstawieniem substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol i narkotyki. Nie należy też zapominać o chorobach somatycznych, które mogą w znacznym stopniu utrudniać sen.

Jeżeli oprócz bezsenności nie ma Pan innych objawów somatycznych lub psychicznych, to warto zadbać o higienę snu: ograniczyć spożycie kofeiny, ograniczyć ekspozycję na jasne światło wieczorem (wliczają się w to również ekrany komputerów i telefonów), nie ćwiczyć późnym wieczorem, nie jeść bardzo późno kolacji, starać się zawsze wstawać o tej samej porze.

Jeśli te interwencje nie pomogą, a problem będzie się utrzymywał przez dłuższy czas - warto poszukać pomocy specjalisty - najlepiej psychiatry lub psychologa.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Lech Popiołek

http://psychiatra-dzieciecy-krakow.pl/