Jak leczyć te uporczywe problemy ze snem?

Dzień dobry,odkąd pamiętam mam problem ze snem,15 lat temu pierwszy raz zgłosiłam się z tym do lekarza,dostałam leki i problem zniknął na dłuższy czas,niestety od paru lat choruje na depresję,i brak snu powrócił,brałam już mase leków nasannych,działały bardzo krótko,teraz aktualnie biorę ketler,ponieważ moja Pani doktor próbuje juz wszystkiego,lek działał długo,ale teraz to jest loteria,raz usne,raz nie,zaczynam się zastanawiać czy to nie jest jakiś problem neurologiczny

Witam Panią,

Zaburzenia snu, w tym bezsenność i wybudzanie najczęściej mają podłoże

psychologiczne.

Do najczęstszych przyczyn bezsenności należą stres, przeżywane emocje,

przykre doświadczenia z przeszłości, depresja , zaburzenia nerwicowe,

lękowe i wiele innych.

Przyczyną depresji są zarówno czynniki biologiczne jak też, a właściwie

przede wszystkim, czynniki psychologiczne oraz środowiskowe.

Oznacza to, że przyczyna depresji leży głębiej, nie tyle w ciele, co w duszy.

Zatem pomocy potrzebuje również dusza.

Cierpienia duszy trudno wyleczyć samymi środkami farmakologicznymi.

Powinna też Pani wiedzieć, że środki farmakologiczne nie leczą bezsenności

i nie rozwiązują żadnych problemów, a jedynie pomagają zasnąć.

Jednakże tylko wtedy, gdy się je zażyje.

Poza tym, jeżeli leki nasenne przyjmowane są powyżej 4-6 tygodni, następuje

przyzwyczajenie i rozwija się zjawisko tolerancji – zachodzi konieczność

przyjmowania coraz większych dawek leku aby zasnąć.

Jednocześnie organizm traci umiejętność spontanicznego zasypiania bez leku.

Może też dojść do tego, że szyszynka zacznie coraz mniej wytwarzać melatoniny

w sposób naturalny.

Aby wyleczyć depresję i bezsenność, należy poznać dokładnie naturę Pani problemu,

dotrzeć do jego źródeł i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.

Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.

Terapeuta pomoże Pani uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami

depresji i bezsenności oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu odzyska Pani spokój

i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Tak długo trwające problemy ze snem z pewnością są powodem frustracji i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Dlatego Pani sugestia o szukaniu pomocy u innych specjalistów jest jak najbardziej słuszna. Warto skonsultować się z neurologiem, a ponadto zachęcamy, by udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie na badania (morfologia, badanie ogólne moczu, lipidogram, glukoza itd.), aby mieć pełny obraz sytuacji. Zaburzenia snu mogą być bowiem objawem różnych schorzeń, między innymi chorób neurologicznych, nadczynności tarczycy, choroby refluksowej, choroby niedokrwiennej serca.

Zanim jednak uda się Pani do specjalisty, zachęcamy, by poczynić starania o lepszą jakość snu „domowymi” sposobami. Przede wszystkim należy zadbać o unormowanie pór pójścia spać oraz wstawania. Stały plan dnia redukuje stres, pozwala organizmowi przygotować się do pory odpoczynku. Warto też zrezygnować ze wszystkich urządzeń, jak tablety, telefon, komputer na około 2 godziny przed pójściem spać. Niewskazane są ciężkostrawne posiłki przed położeniem się, ale warto wypić filiżankę naparu z lipy, melisy, szyszek chmielu czy kozłka lekarskiego. Ponadto lepiej zrezygnować z drzemek w ciągu dnia.

O sposobach na lepszy sen może Pani jeszcze przeczytać w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/10-sposobow-na-lepszy-sen

https://portal.abczdrowie.pl/sprawdzone-sposoby-na-sen

https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-sen

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej

Szanowna Pani,

przy długo utrzymujących się problemach z bezsennością warto sięgnąć po oddziaływania inne niż farmakologiczne. Obecnie większość towarzystw naukowych zaleca stosowanie terapii poznawczo-behawioralnej bezsenności (CBT-I) wówczas, gdy problem utrzymuje się przez więcej niż 3 miesiące.

Pozdrawiam i życzę zdrowia

Lech Popiołek