Czy mam zaburzenia neurologiczne?

Witam. Mam nietypowe pytanie. Podejrzewam, że może to być jakieś zaburzenie neurologiczne... Może podpowiedzą mi Państwo jakieś słowa kluczowe, które mnie naprowadzą i być może dzięki, którym znajdę jakieś rozwiązanie mojego "problemu". W niektórych ułożeniach szczęki, kiedy energicznie mrugnę oczami, automatycznie zamyka mi się szczęka i "strzelam" o siebie zębami. Stomatolog podejrzewa u mnie bruksizm, ale sądzę że jest to coś innego. Nie mam prawie żadnych powszechnych objawów bruksizmu oprócz uszkodzonych zębów. Od wielu lat nie mogę zasnąć mocniejszym snem i wiele razy w nocy budzę się w momencie strzelenia zębami. Wtedy też akurat mam tak ułożoną głowę na poduszce, że każde "kłapnięcie" powiekami, powoduje szybkie zamykanie szczęki. Podejrzewam, że może to akurat regularnie wybudzać mnie podczas przechodzenia pomiędzy fazami snu. Czasem dodatkowo gryzę przez to policzki i język. Jestem bardzo ciekaw Państwa odpowiedzi :)

Dzień dobry, ja również podejrzewam bruksizm i problemy z napięciami mięśniowymi oraz stawem skroniowo - żuchwowym. Bardzo często wyjaśnienie opisanych przez pana problemów leży w mechanice działania zgryzu. Przy złym zgryzie, złej pozycji główki stawowej w panewce stawowej, przy obciążeniu i stresie powstaje nadmierne napięcie w mięśniach twarzy: żwaczach, mięśniach skrzydłowych, mięśniach skroniowych czy podjęzykowych. Przedwczesne kontakty na zębach i zaburzona okluzja stają się przyczyną zgrzytania zębami albo zaciskania zębów. O zakłóceniach w pracy mięśni i nieprawidłowym zgryzie może świadczyć nagryzanie policzka i języka. Energiczne zamykanie oczu wiąże się z nagłym napięciem w mięśniach twarzy, co może prowadzić do niekontrolowanych ruchów. Oczywiście należy skonsultować z neurologiem czy jest to problem również neurologiczny. Również jeżeli neurolog znajdzie przyczynę Pana dolegliwości i tak problemy zębowe powinny być leczone. Zęby przed uszkodzeniem, a policzki przed nagryzaniem można chronić przy pomocy szyny relaksacyjnej. Dobry stomatolog może również zbadać pozycję stawu i poziom napięć mięśniowych i pomóc rozwiązać problem na poziomie neuro-muskularnym.