Sposoby na zgrzytanie zębami

Mój mąż strasznie zgrzyta zębami! Nie mogę zasnąć, kiedy on już śpi, albo budzi mnie tym odgłosem w nocy. Czy są na to jakieś sposoby? Jesteśmy krótko po ślubie, do tej pory nie mieszkaliśmy razem i to jest dla mnie szok. Zawsze miałam płytki sen, ale teraz dodatkowo nie daję wysypiać się i jemu ;-(((

MĘŻCZYZNA ponad rok temu
Paulina Witek Psycholog, Warszawa
72 poziom zaufania

Zgrzytanie zębami podczas snu, czyli tzw. bruksizm, jest dość często występującym zaburzeniem. Poza oczywistym utrudnieniem snu współmałżonka jest on bardzo szkodliwy dla zębów, dlatego radzę udać się do stomatologa lub protetyka.

Lekarz w takim przypadku wykonuje szynę odciążającą, która zakładana w nocy zapobiega zgrzytaniu zębów podczas snu. Przyczyną bruksizmu jest głównie stres, dlatego w leczeniu pomocny może być trening efektywnej walki ze stresem, relaksacja, odprężenie przed snem oraz masowanie mięśni otaczających szczęki oraz karku. Pozdrawiam serdecznie!

0

Stomatologia Białystok



„Stomatologia Białystok”



Witam, zgrzytanie zębami, czyli bruksizm, może być dużym problemem zarówno dla osoby, która tego doświadcza, jak i dla jej partnera. Jest kilka sposobów, które mogą pomóc zredukować zgrzytanie zębami i złagodzić problem:



Szyna relaksacyjna – jedną z najczęściej zalecanych metod jest stosowanie szyny relaksacyjnej (nakładki ochronnej na zęby) wykonanej na miarę przez dentystę. Szyna chroni zęby przed ścieraniem i może redukować hałas zgrzytania. Warto porozmawiać z dentystą na ten temat.



Techniki relaksacyjne przed snem – jeśli bruksizm wynika ze stresu lub napięcia, pomocne mogą być różne techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, ćwiczenia oddechowe czy ciepłe kąpiele przed snem. Mogą one pomóc zrelaksować mięśnie i zmniejszyć napięcie w szczęce.



Unikanie kofeiny i alkoholu przed snem – kofeina i alkohol mogą pogłębiać problem zgrzytania zębami, zwłaszcza jeśli są spożywane wieczorem. Unikanie tych substancji przed snem może pomóc.



Zarządzanie stresem – jeśli mąż doświadcza stresu, pomocne mogą być różne techniki redukujące stres, takie jak aktywność fizyczna, hobby czy rozmowa z terapeutą, co może wpłynąć na zmniejszenie bruksizmu.



Fizjoterapia lub masaż mięśni żwaczy – czasem specjalne ćwiczenia lub masaże mogą pomóc w rozluźnieniu mięśni szczęki, co może zmniejszyć napięcie i zgrzytanie.



Jeśli problem jest bardzo uciążliwy, najlepiej, aby mąż udał się do dentysty lub specjalisty od zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, który pomoże dobrać najlepszą metodę leczenia. Rozumiem, że to może być trudne w codziennym życiu, ale wiele osób zmaga się z tym problemem, więc jest wiele metod, które mogą pomóc w jego opanowaniu.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty