Moja partnerka zgrzyta zębami i mówi przez sen - co robić?

Moja kobieta zgrzyta zębami i mówi bardzo wyraźnie przez sen i do tego dochodzą spięcia mięśni w trakcie zasypiania. Nawet w tym śnie, jak się wtrącę i coś powiem do niej, ona mi odpowiada. Co to oznacza? Co mam zrobić? Pomocy!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Zgrzytanie zębami może sugerować zakażenie pasożytnicze, a mianowicie owsiki. Dlatego proponowałabym, aby partnerka wybrała się do lekarza i zrobiła podstawowe badania (krew, kał i mocz), a wówczas będzie wiedziała, czy to jest to. Jeżeli nie, to lekarz na pewno wystawi jakąś diagnozę. Proszę pamiętać, że z objawami fizjologicznymi pomoc uzyskacie tylko i wyłącznie w bezpośrednim kontakcie ze specjalistą, a nie przez Internet.

Pozdrawiam

Witam. Przyczyną bruksizmu czyli zgrzytania zębami mogą być wady zgryzu, źle dopasowane plomby, mostki, protezy, korony albo ... żucie gumy. To nie wszystko uważa się, że zaciskanie zębów jest schorzeniem psychosomatycznym, podobnie jak np. choroba wrzodowa żołądka. A więc powodem bruksizmu, poza czynnikiem "zwarciowym" jest też czynnik " psychiczny" czyli po prostu długotrwały stres i silne napięcie. Dopiero współistnienie tych dwóch czynników oraz swoistej podatności tkankowej prowadzi do wystąpienia pełnych objawów schorzenia. Leczenie polega na wykonaniu specjalnej szyny relaksacyjnej przez stomatologa.

Niezbędna jest konsultacja w gabinecie i ocena jamy ustnej. Często przyczyną jest stres, który organizm próbuje w nocy rozładować - pojawia się zaciskanie mięśni i zgrzytanie zębami. Leczeniem z wyboru w takiej sytuacji jest szyna relaksacyjna stosowana na noc.