Moja partnerka zgrzyta zębami i mówi przez sen - co robić?

Moja kobieta zgrzyta zębami i mówi bardzo wyraźnie przez sen i do tego dochodzą spięcia mięśni w trakcie zasypiania. Nawet w tym śnie, jak się wtrącę i coś powiem do niej, ona mi odpowiada. Co to oznacza? Co mam zrobić? Pomocy!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Zgrzytanie zębami może sugerować zakażenie pasożytnicze, a mianowicie owsiki. Dlatego proponowałabym, aby partnerka wybrała się do lekarza i zrobiła podstawowe badania (krew, kał i mocz), a wówczas będzie wiedziała, czy to jest to. Jeżeli nie, to lekarz na pewno wystawi jakąś diagnozę. Proszę pamiętać, że z objawami fizjologicznymi pomoc uzyskacie tylko i wyłącznie w bezpośrednim kontakcie ze specjalistą, a nie przez Internet.

Pozdrawiam

0

Witam. Przyczyną bruksizmu czyli zgrzytania zębami mogą być wady zgryzu, źle dopasowane plomby, mostki, protezy, korony albo ... żucie gumy. To nie wszystko uważa się, że zaciskanie zębów jest schorzeniem psychosomatycznym, podobnie jak np. choroba wrzodowa żołądka. A więc powodem bruksizmu, poza czynnikiem "zwarciowym" jest też czynnik " psychiczny" czyli po prostu długotrwały stres i silne napięcie. Dopiero współistnienie tych dwóch czynników oraz swoistej podatności tkankowej prowadzi do wystąpienia pełnych objawów schorzenia. Leczenie polega na wykonaniu specjalnej szyny relaksacyjnej przez stomatologa.

0

Niezbędna jest konsultacja w gabinecie i ocena jamy ustnej. Często przyczyną jest stres, który organizm próbuje w nocy rozładować - pojawia się zaciskanie mięśni i zgrzytanie zębami. Leczeniem z wyboru w takiej sytuacji jest szyna relaksacyjna stosowana na noc.

0

Periodontologia Białystok



„Periodontologia Białystok”



To, co opisujesz, może być związane z kilkoma różnymi zjawiskami:



Bruksizm (zgrzytanie zębami) – zgrzytanie zębami jest dość powszechnym problemem, szczególnie w czasie snu, i może być wynikiem stresu, napięcia emocjonalnego lub nieprawidłowości w zgryzie. Bruksizm może prowadzić do bólu szczęki, bólów głowy, a także uszkodzeń zębów.



Mówienie przez sen (somniloquia) – mówienie przez sen jest zjawiskiem, które nie musi oznaczać żadnego poważnego problemu. Wiele osób rozmawia przez sen, a czasem nawet można z nimi "prowadzić" rozmowę. Jest to zazwyczaj nieszkodliwe, choć może być związane z niepokojem lub stresem.



Spięcia mięśni podczas zasypiania – takie drgania lub nagłe ruchy ciała w trakcie zasypiania nazywane są mioklonią przysenną. Jest to dość powszechne i polega na mimowolnych skurczach mięśni, które mogą być reakcją ciała na przechodzenie w stan głębszego snu.



Oto, co możecie rozważyć w tej sytuacji:



Konsultacja ze stomatologiem – warto, aby Twoja partnerka porozmawiała z dentystą o problemie zgrzytania zębami. Dentysta może zaproponować szynę relaksacyjną do noszenia podczas snu, która chroni zęby przed ścieraniem i zmniejsza napięcie w szczękach.



Techniki relaksacyjne przed snem – zgrzytanie zębami i napięcia mięśniowe mogą nasilać się przez stres i napięcie emocjonalne. Relaksacyjne techniki, takie jak ciepła kąpiel, medytacja, czytanie przed snem lub ćwiczenia oddechowe, mogą pomóc zrelaksować ciało przed snem i zmniejszyć te objawy.



Unikanie kofeiny i alkoholu przed snem – kofeina i alkohol mogą wpływać na jakość snu i wywoływać zgrzytanie oraz ruchy mimowolne podczas zasypiania.



Konsultacja z neurologiem lub lekarzem specjalistą od snu – jeśli spięcia mięśni i zgrzytanie są uciążliwe, warto zgłosić się do lekarza. Neurolog lub specjalista od zaburzeń snu może pomóc w ocenie, czy objawy są wynikiem stresu, czy też potrzebne są dalsze badania.



Na razie można spróbować kilku technik relaksacyjnych i konsultacji ze stomatologiem. Jeśli objawy się nasilają lub stają się uciążliwe, neurolog lub specjalista od snu może pomóc w postawieniu trafnej diagnozy.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty