Przyczyny zgrzytania zębami

Od dziecka zgrzytam w nocy (mam 24 lata), niedawno mam na górnej dwójce koronę i dziś w nocy tak zgrzytałam, że obudziłam się z bólem tego zęba. Jakie są przyczyny takich zgrzytów i najważniejsze - jak mogę się z tego wyleczyć? Boję się o tę koronkę, żebym jej czasem nie złamała przez to zgrzytanie, bo dużo za to zapłaciłam.

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Zgrzytanie zębami w trakcie snu określa się jako tzw. bruksizm, jest on zaliczany do parasomnii, czyli nieprawidłowych zjawisk występujących w czasie snu.

Bruksizm jest bezpośrednio spowodowany nadmiernym napięciem mięśni żwaczy. To zwiększone napięcie może wynikać z wielu przyczyn: należą tu np.  problemy związane ze zgryzem (wady zgryzu, stawów skroniowo-żuchwowych, jamy ustnej), czynniki natury psychologicznej (nadwrażliwość na stres, zaburzenia lękowe, cechy osobowości) oraz zaburzenia czynności bioelektrycznej mózgu.

Bruksizm może być przyczyną nawet znacznych uszkodzeń zębów (złamań, starcia powierzchni zębów).

W leczeniu ważne jest, aby - o ile to możliwe, ustalić przyczynę. W tym celu wskazane jest: badanie stomatologiczne z oceną zgryzu, badanie psychologiczne oraz diagnostyka w poradni leczenia zaburzeń snu. Leczenie stomatologiczne polega na założeniu np. szyn ograniczających ruchy żuchwy i chroniących zęby. Leczenie farmakologiczne może polegać na zastosowaniu środków zmniejszających napięcie mięśni i przeciwzapalnych. Jeśli stwierdza się przyczyny natury psychologicznej, wskazana jest psychoterapia.

Z pozdrowieniami

0

Witam. Przyczyną bruksizmu mogą być wady zgryzu, źle dopasowane plomby, mostki, protezy, korony albo ... żucie gumy. To nie wszystko uważa się, że zaciskanie zębów jest schorzeniem psychosomatycznym, podobnie jak np. choroba wrzodowa żołądka. A więc powodem bruksizmu, poza czynnikiem "zwarciowym" jest też czynnik " psychiczny" czyli po prostu długotrwały stres i silne napięcie. Dopiero współistnienie tych dwóch czynników oraz swoistej podatności tkankowej prowadzi do wystąpienia pełnych objawów schorzenia. Leczenie polega na wykonaniu specjalnej szyny relaksacyjnej przez stomatologa.

0

Niezbędna jest konsultacja w gabinecie i ocena jamy ustnej. Często przyczyną jest stres, który organizm próbuje w nocy rozładować - pojawia się zaciskanie mięśni i zgrzytanie zębami. Leczeniem z wyboru w takiej sytuacji jest szyna relaksacyjna stosowana na noc.

0

Stomatologia Białystok



„Stomatologia Białystok”



Witam, zgrzytanie zębami, czyli bruksizm, może być dużym problemem zarówno dla osoby, która tego doświadcza, jak i dla jej partnera. Jest kilka sposobów, które mogą pomóc zredukować zgrzytanie zębami i złagodzić problem:



Szyna relaksacyjna – jedną z najczęściej zalecanych metod jest stosowanie szyny relaksacyjnej (nakładki ochronnej na zęby) wykonanej na miarę przez dentystę. Szyna chroni zęby przed ścieraniem i może redukować hałas zgrzytania. Warto porozmawiać z dentystą na ten temat.



Techniki relaksacyjne przed snem – jeśli bruksizm wynika ze stresu lub napięcia, pomocne mogą być różne techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, ćwiczenia oddechowe czy ciepłe kąpiele przed snem. Mogą one pomóc zrelaksować mięśnie i zmniejszyć napięcie w szczęce.



Unikanie kofeiny i alkoholu przed snem – kofeina i alkohol mogą pogłębiać problem zgrzytania zębami, zwłaszcza jeśli są spożywane wieczorem. Unikanie tych substancji przed snem może pomóc.



Zarządzanie stresem – jeśli mąż doświadcza stresu, pomocne mogą być różne techniki redukujące stres, takie jak aktywność fizyczna, hobby czy rozmowa z terapeutą, co może wpłynąć na zmniejszenie bruksizmu.



Fizjoterapia lub masaż mięśni żwaczy – czasem specjalne ćwiczenia lub masaże mogą pomóc w rozluźnieniu mięśni szczęki, co może zmniejszyć napięcie i zgrzytanie.



Jeśli problem jest bardzo uciążliwy, najlepiej, aby mąż udał się do dentysty lub specjalisty od zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, który pomoże dobrać najlepszą metodę leczenia. Rozumiem, że to może być trudne w codziennym życiu, ale wiele osób zmaga się z tym problemem, więc jest wiele metod, które mogą pomóc w jego opanowaniu.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty