Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 7 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego zgrzytam zębami we śnie?

Witam, mam 26 lat, choć nie wiem czy wiek ma znaczenie:) Mój chłopak chce mnie wyrzucić z sypialni, bo zgrzytam zębami, pomocy! Do jakiego lekarza mam się zgłosić? Szczerze mówiąc, wiem o tym, że zgrzytam, bo sama się budzę z bólem zębów w środku nocy. W ciągu kilku ostatnich dni złamały mi się trzy zęby. Zapisałam się do stomatologa, ale może powinnam pójść też do jakiegoś innego lekarza. Stale chodzę do stomatologa i moja pani dr nie zauważyła jak do tej pory żadnego problemu. Miewam również zachwiania równowagi i coraz częściej migreny, których nigdy w życiu nie miałam. Nie wiem, czy to ważne, choć dla mnie wstydliwe:( - znów mam hemoroidy. Byłam u lekarza, przepisał leki i przez 2 miesiące był spokój, a teraz jest jeszcze gorzej:( Proszę o poradę!

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Udar - kiedy wezwać karetkę?

P { margin-bottom: 0.21cm; } Jednostronna bezwładność, drętwienie kończyn, niewyraźne mówienie i problemy ze zrozumieniem mowy, ostry ból głowy ? to objawy udaru mózgu. Istnieje kilka objawów poprzedzających udar, będącymi sygnałami ostrzegawczymi.

Witam serdecznie!

Zgrzytanie zębami w trakcie snu określa się jako tzw. bruksizm, jest on zaliczany do parasomnii, czyli nieprawidłowych zjawisk występujących w czasie snu. Bruksizm jest bezpośrednio spowodowany nadmiernym napięciem mięśni żwaczy. To zwiększone napięcie może wynikać z wielu przyczyn: należą tu np. problemy związane ze zgryzem (wady zgryzu, stawów skroniowo-żuchwowych, jamy ustnej), czynniki natury psychologicznej (nadwrażliwość na stres, zaburzenia lękowe, cechy osobowości) oraz zaburzenia czynności bioelektrycznej mózgu.

Poza badaniem stomatologicznym z oceną zgryzu wskazana jest konsultacja neurologiczna oraz badanie psychologiczne.

Występowanie hemoroidów nie odgrywa większej roli w tym przypadku.

Z pozdrowieniami

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0

Witam. Bruksizm ( zgrzytanie zębami) leczy się skutecznie szyną relaksacyjną wykonywaną w gabinecie stomatologicznym. Należy również w miarę możliwości zdiagnozować co jest przyczyną zgrzytania ( stresy, zły zgryz, częste żucie gumy czy jeszcze coś innego) i starać się to wyeliminować. Co do innych pytań proszę je skierować do internisty.

0

Powinna pomóc szyna relaksacyjna zakładana na noc na górne zęby. Taka szyna odciąży zęby i mięśnie. Często po takim leczeniu migreny ustępują całkowicie.

Stomatolog i członek prestiżowych organizacji stomatologicznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy