Przyczyny zgrzytania zębami podczas snu

Witam, chciałbym zapytać, czym spowodowane jest zgrzytanie zębami podczas snu. Mam 27 lat i od pewnego czasu podobno zgrzytam zębami - tak twierdzi moja żonka... Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję. Pozdrawiam
27 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Zgrzytanie zębami, czyli tzw. bruksizm, jest wynikiem przeżywania nadmiernego stresu, nadwrażliwości na stres bądź wad zgryzu. Powinno się go leczyć, ponieważ prowadzi do rozchwiania zębów w szczęce, starcia koron zębowych, zmian zapalnych, a następnie zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych, może też przyczyniać się do wystąpienia przewlekłych bólów głowy. Proszę zgłosić się do stomatologa, który zaleci szynę odciążającą szczęki i udzieli szczegółowych informacji.

Pozdrawiam

Witam. Przyczyną bruksizmu czyli zgrzytania zębami mogą być wady zgryzu, źle dopasowane plomby, mostki, protezy, korony albo ... żucie gumy. To nie wszystko uważa się, że zaciskanie zębów jest schorzeniem psychosomatycznym, podobnie jak np. choroba wrzodowa żołądka. A więc powodem bruksizmu, poza czynnikiem "zwarciowym" jest też czynnik " psychiczny" czyli po prostu długotrwały stres i silne napięcie. Dopiero współistnienie tych dwóch czynników oraz swoistej podatności tkankowej prowadzi do wystąpienia pełnych objawów schorzenia. Leczenie polega na wykonaniu specjalnej szyny relaksacyjnej przez stomatologa.