Zgrzytanie zębami, czyli tzw. bruksizm, jest wynikiem przeżywania nadmiernego stresu, nadwrażliwości na stres bądź wad zgryzu. Powinno się go leczyć, ponieważ prowadzi do rozchwiania zębów w szczęce, starcia koron zębowych, zmian zapalnych, a następnie zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych, może też przyczyniać się do wystąpienia przewlekłych bólów głowy. Proszę zgłosić się do stomatologa, który zaleci szynę odciążającą szczęki i udzieli szczegółowych informacji.
Pozdrawiam
Witam. Przyczyną bruksizmu czyli zgrzytania zębami mogą być wady zgryzu, źle dopasowane plomby, mostki, protezy, korony albo ... żucie gumy. To nie wszystko uważa się, że zaciskanie zębów jest schorzeniem psychosomatycznym, podobnie jak np. choroba wrzodowa żołądka. A więc powodem bruksizmu, poza czynnikiem "zwarciowym" jest też czynnik " psychiczny" czyli po prostu długotrwały stres i silne napięcie. Dopiero współistnienie tych dwóch czynników oraz swoistej podatności tkankowej prowadzi do wystąpienia pełnych objawów schorzenia. Leczenie polega na wykonaniu specjalnej szyny relaksacyjnej przez stomatologa.
Niezbędna jest konsultacja w gabinecie i ocena jamy ustnej. Często przyczyną jest stres. Leczeniem z wyboru w takiej sytuacji jest szyna relaksacyjna stosowana na noc.
„Stomatolog Białystok”
Witam, zgrzytanie zębami podczas snu, czyli tzw. bruksizm, jest stosunkowo częstą dolegliwością i może mieć kilka przyczyn. Przede wszystkim często wiąże się ze stresem i napięciem emocjonalnym – osoby pod wpływem stresu często nieświadomie zaciskają szczęki i zgrzytają zębami, co może nasilać się w nocy. Inną przyczyną mogą być problemy związane z układem zgryzu lub nieprawidłowym ustawieniem zębów – w takich przypadkach zęby nie stykają się prawidłowo, co powoduje dodatkowe napięcie mięśniowe w okolicach szczęki. Bruksizm może być także wynikiem zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, który kontroluje ruchy szczęki, lub wiązać się z predyspozycjami genetycznymi czy neurologicznymi.
Warto również wziąć pod uwagę czynniki, takie jak nadmiar kofeiny, alkoholu, nikotyny czy stosowanie niektórych leków, które mogą nasilać zgrzytanie zębami. Jeśli zgrzytanie występuje regularnie, dobrze jest udać się do dentysty, który może zalecić odpowiednie kroki. W zależności od sytuacji mogą to być np. szyny relaksacyjne na zęby, które chronią przed ścieraniem i zmniejszają napięcie w mięśniach szczęki. Ponadto pomocne mogą być techniki relaksacyjne, które redukują stres, a także masaże mięśni żwaczy lub fizjoterapia, co pomaga w rozluźnieniu mięśni w okolicach szczęki. W bardziej zaawansowanych przypadkach lekarz może zaproponować inne metody leczenia. Pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co jest przyczyną zgrzytania zębami? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Przyczyny zgrzytania zębami – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Sposoby na zgrzytanie zębami – odpowiada Paulina Witek
- Dlaczego zgrzytam zębami we śnie? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Moja partnerka zgrzyta zębami i mówi przez sen - co robić? – odpowiada Magdalena Pikulska
- Jak pozbyć się zgrzytania zębami podczas snu? – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Co może być przyczyną zgrzytania zębami? – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Mój mąż zgrzyta zębami. Czy to objaw jakiejś choroby? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czym spowodowane jest zgrzytanie zębami? – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Zgrzytanie zębami w nocy u 40-latki – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
artykuły
Szyna relaksacyjna - co to jest, działanie, rodzaje, cena
Szyna relaksacyjna to nakładka, która pomaga zwalc
Przeskakiwanie żuchwy - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Przeskakiwanie żuchwy to nieprzyjemny objaw, który
Bruksizm - objawy, przyczyny, powikłania, leczenie
Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, pojawia się u o