Mój mąż zgrzyta zębami. Czy to objaw jakiejś choroby?

Mój mąż ma 65 lat. Od pewnego czasu, od około trzech miesięcy zaczął zgrzytać zębami. 3 lata temu przeszedł udar niedokrwienny mózgu. Leczy nadciśnienie tętnicze krwi. Miał też migotanie przedsionków, które zostało wyleczone. Obecnie przyjmuje A***. Czy to wszystko może mieć wpływ na to zgrzytanie? Bardzo proszę o odpowiedź. Wrocławianka
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Zgrzytanie zębami w trakcie snu to tzw. bruksizm, jest on zaliczany do nieprawidłowych zjawisk występujących w czasie snu. Bruksizm jest bezpośrednio spowodowany nadmiernym napięciem mięśni żwaczy.To zwiększone napięcie może wynikać z wielu przyczyn: należą tu np. problemy związane ze zgryzem (wady zgryzu, stawów skroniowo- żuchwowych, jamy ustnej), czynniki natury psychologicznej (nadwrażliwość na stres, zaburzenia lękowe, cechy osobowości) oraz zaburzenia czynności bioelektrycznej mózgu. Bruksizm może doprowadzić nawet do uszkodzeń zębów (złamań, starcia powierzchni zębów).
     Warunkiem zastosowania właściwego leczenia jest,  o ile to możliwe, ustalenie przyczyny bruksizmu. W tym celu wskazane jest: badanie stomatologiczne z oceną zgryzu, badanie psychologiczne oraz diagnostyka w poradni neurologicznej i w poradni  leczenia zaburzeń snu.
      Leczenie stomatologiczne polega na założeniu np. szyn ograniczających ruchy żuchwy i chroniących zęby. W terapii  farmakologicznej stosuje się środki zmniejszające napięcie mięśni i przeciwzapalne. Jeśli stwierdza się przyczyny natury psychologicznej, skuteczna jest psychoterapia.

Witam. Prawdopodobnie te poważne schorzenia na które mąż cierpi spowodowały wzrost poziomu stresu, co może skutkować zgrzytaniem. Dobrze byłoby pójść do dentysty, który obejrzy jamę ustną i sprawdzi czy nie ma przyczyn stomatologicznych, oraz zaordynuje wykonanie szyny relaksacyjnej.

Wszystkie wymienione choroby na pewno są dla niego dużym stresem. To właśnie stres często jest powodem nadmiernego napięcia mięśni i zgrzytania zębami. Powinna pomóc szyna relaksacyjna zakładana na noc.