Co jest przyczyną zgrzytania zębami?

Witam. Od pewnego czasu zgrzytam zębami. Zastanawiam się, co może być przyczyną. Nie jestem osobą zestresowaną, a słyszałam, że często od stresu pojawia się zgrzytanie we śnie... Czy powinnam wykonać jakieś badania? Czy to może mieć powiązanie z moją anemią? Jeśli powinnam wykonać jakieś badania, proszę mi powiedzieć, czy są bolesne i jak przebiegają. Proszę o szybką odpowiedź. Dziękuję i pozdrawiam.
ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Zgrzytanie zębami, czyli tzw. bruksizm, jest wynikiem przeżywania nadmiernego stresu, nadwrażliwości na stres, bądź wad zgryzu. Powinno się go leczyć, ponieważ prowadzi do rozchwiania zębów w szczęce, starcia koron zębowych, zmian zapalnych, a następnie zwyrodnieniowych stawów skroniowo-żuchwowych, może też przyczyniać się do wystąpienia przewlekłych bólów głowy. Nie ma natomiast związku z anemią czy innymi poważnymi chorobami. Proszę zgłosić się do stomatologa, który zaleci szynę odciążającą szczęki i udzieli szczegółowych informacji.

0

Witam. Przyczyną bruksizmu czyli zgrzytania zębami mogą być wady zgryzu, źle dopasowane plomby, mostki, protezy, korony albo ... żucie gumy. To nie wszystko uważa się, że zaciskanie zębów jest schorzeniem psychosomatycznym, podobnie jak np. choroba wrzodowa żołądka. A więc powodem bruksizmu, poza czynnikiem "zwarciowym" jest też czynnik " psychiczny" czyli po prostu długotrwały stres i silne napięcie. Dopiero współistnienie tych dwóch czynników oraz swoistej podatności tkankowej prowadzi do wystąpienia pełnych objawów schorzenia. Leczenie polega na wykonaniu specjalnej szyny relaksacyjnej przez stomatologa.

0

Stomatolog Białystok



„Stomatolog Białystok”



Witam, zgrzytanie zębami, czyli bruksizm, faktycznie często ma związek ze stresem, ale może być również wynikiem innych czynników, takich jak nieprawidłowy zgryz, zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego, a czasami także niedobory składników odżywczych. Anemia, zwłaszcza jeśli wiąże się z niedoborem żelaza, witaminy B12 lub magnezu, może wpływać na układ nerwowy i mięśniowy, co może zwiększać skłonność do bruksizmu, ale sama w sobie nie jest bezpośrednią przyczyną.



Jeśli chodzi o badania, niektóre z nich mogą być pomocne w ocenie przyczyn zgrzytania zębami. Może to być:



Konsultacja z dentystą i ocena stanu zębów oraz zgryzu. Dentysta może ocenić, czy zęby wykazują oznaki ścierania i czy istnieją inne problemy z układem żucia. Badanie jest bezbolesne.

W przypadku podejrzeń związanych ze stawem skroniowo-żuchwowym lekarz może zasugerować wizytę u specjalisty od zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, co może obejmować badanie palpacyjne stawu lub ewentualne badania obrazowe (np. tomografia lub rezonans magnetyczny). Badania te są bezpieczne i zazwyczaj bezbolesne.

Jeśli podejrzewasz, że anemia może mieć wpływ, warto sprawdzić poziomy żelaza, witaminy B12 i magnezu we krwi. Pobranie krwi to standardowe badanie, które może dać odpowiedź, czy istnieją braki wymagające uzupełnienia.



Dodatkowo dentysta może zaproponować szynę relaksacyjną do noszenia na noc, która chroni zęby przed ścieraniem i zmniejsza napięcie w szczękach. To nie jest bolesne rozwiązanie, a może pomóc w ochronie zębów i redukcji napięcia.



Pozdrawiam i życzę powodzenia

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty