Jak leczyć zgrzytanie zębami?

Witam. Mam problem ze względu na stresujący zawód, zgrzytaniem zębami w nocy. Doszło do takiego stopnia że starlem połowę korony zębów pozatym bardzo często wypadają mi plomby. Stosowałem nakładkę na żeby ł lecz szukam innej moteody która mogłaby mi pomóc. Proszę o radę.

Witam Pana, bruksizm ma związek z przeżywanymi silnymi emocjami i tłumieniem ich. Pisze Pan, że ma Pan stresującą pracę, więc tym bardziej ma prawo to występować. W tej sytuacji zalecałabym konsultację u psychoterapeuty, a nawet serię spotkań, aby pomóc Panu w radzeniu sobie ze stresem i z emocjami, które prawdopodobnie są tłumione, a nie przeżywane świadomie. Można szukać nakładek na zęby coraz bardziej odpornych na ścieranie, ale jest to działanie na objaw a nie na przyczynę. Przyczyna tkwi w silnych emocjach i stresie. Polecam artykuł na mojej stronie psycheefekt.pl „jak radzić sobie ze stresem” – na blogu. Poza tym zalecałabym dla Pana relaksacje, np. trening autogenny Schultza lub relaksację według Jacobsona – informacje o tych i innych metodach relaksacyjnych można znaleźć w Internecie lub w poradnikach i trzeba je regularnie stosować. Najbardziej skuteczne byłoby rozpoczęcie psychoterapii i włączenie relaksacji oraz profilaktyka antystresowa. Do rozważenia też zmiana pracy, zdrowie jest najważniejsze. Pozdrawiam

Stres to jeden z czynników zaostrzających problem, ale nie na tyle, aby doprowadzić do takich konsekwencji. Normalnie funkcjonujące i ułożone zęby nie powinny się ścierać, nawet z wiekiem. Starte zęby i mechanizm zgrzytania to najczęściej efekt tzw. choroby okluzyjnej zębów, czyli zaburzeń pracy układu żucia: zębów, mięśni żucia i stawów skroniowo-żuchwowych. Innym objawem wskazującym na schorzenie może być wzmożone napięcie mięśni żucia, kruszenie się zębów, powstawanie przerw pomiędzy nimi, wychylanie zębów do przodu, przeskakiwanie i trzaski w stawie skroniowo-żuchowym, bóle głowy przypominające migreny. Jeśli nie reagujemy, proces ścierania niestety postępuje. Zalecana konsultacja u stomatologa zajmującego się leczeniem choroby okluzyjnej zębów. Lekarz przy pomocy odpowiednich badań przeprowadzi niezbędną diagnostykę, np. oceni stopień starcia zębów, zbada zgryz, staw sż., mięśnie żucia i dobierze odpowiednie działania zaradcze. Ograniczenie stresu, aktywność fizyczna, ćwiczenia relaksacyjne też jak najbardziej wskazane. Póki co proszę dalej stosować szynę relaksacyjną na noc, wykonaną przez lekarza po wcześniejszej diagnostyce.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl, badzbystry.pl