Zgrzytanie zębami w nocy

Witam, codziennie w nocy zgrzytam zębami. Co może być przyczyną ?

Witam serdecznie,
Zgrzytanie zębami jest jednym z objawów świadczących o obecności problemu ze zgryzem. Jeśli współistnieją starcia zębów, odsłonięcia szyjek, najprawdopodobniej mamy tutaj do czynienia z chorobą okluzyjną. Jest to spowodowane nieprawidłowym ułożeniem naszej żuchwy w jej stawie. Konieczna jest dokładna diagnostyka w postaci analizy okluzyjnej i odpowiednie leczenie. Nieleczone problemy z nieprawidłowym zagryzaniem (o czym świadczy zgrzytanie) może prowadzić z czasem do utraty zębów!

Organizm człowieka składa się z różnych części połączonych w jedną całość. Dysfunkcja jakiegoś organu ma bezpośredni wpływ na inne układy. Bóle różnych okolic głowy, mięśni karku oraz mięśni okołokręgosłupowych i obręczy barkowej mogą być właśnie objawem bruksizmu. Wiele osób cierpiących na bóle głowy okolicy skroniowej i czołowej uważa że ma migrenę. W rzeczywistości u 80% osób te dolegliwości są spowodowane bruksizmem. Migrena jest chorobą o podłożu neurologiczno - naczyniowym. Podczas ataku dochodzi do zwężenia naczyń mózgowych, przy jednoczesnym wydzielaniu dużej ilości serotoniny. Silny ból jest jednym z jego objawów.W przypadku bruksizmu, bóle głowy powstają w wyniku wzmożonego napięcia mięśni głowy i szyi. Źródłem tego napięcia są nadmierne i często asymetryczne przeciążenia w obrębie narządu żucia. Co je powoduje? Wady zgryzu, źle dopasowane plomby, mostki, protezy, korony albo ... żucie gumy. To nie wszystkie przyczyny. Lekarze uważają, że zaciskanie zębów jest schorzeniem psychosomatycznym, podobnie jak np. choroba wrzodowa żołądka. A więc powodem bruksizmu, poza czynnikiem "zwarciowym" jest też czynnik " psychiczny" czyli po prostu długotrwały stres i silne napięcie. Dopiero współistnienie tych dwóch czynników oraz swoistej podatności tkankowej prowadzi do wystąpienia pełnych objawów schorzenia.