Zgrzytanie zębami zwane też bruksizmem jest bardzo częste u dzieci. Zwykle stanowi ono jednak większy problem dla rodziców niż dla samego dziecka, które często nie zdaje sobie nawet z tego sprawy. Nie są znane dokładne przyczyny bruksizmu. Czasami dzieci zgrzytają zębami w odpowiedzi na ból w obrębie głowy, np. towarzyszący infekcji ucha czy ząbkowaniu. Inną ważną przyczyną jest stres. Nawet drobne problemy, z których rodzice nie zdają sobie sprawy mogą martwić dziecko. Większość dzieci, jeśli problem nie ma poważniejszego podłoża, wyrasta ze zgrzytania. W przypadkach o znacznym nasileniu może dochodzić do ścierania się z zębów warstwy szkliwa. U dzieci z zębami mlecznymi nie ma jednak potrzeby interwencji. W przypadku osób dorosłych konieczna jest wizyta u stomatologa, który zaleca wykonanie specjalnej wkładki zakładanej do jamy ustnej na noc. Dzieci nie akceptują zwykle tej formy pomocy i w ich przypadku najlepsze efekty daje zatroszczenie się o ich spokój psychiczny. Próchnica nie ma związku ze zgrzytaniem. W przypadku Pani syna prawdopodobnie nie ma więc powodów do obaw jego zdrowie.
Witam Zgrzytanie zębami u tak małego dziecka może oznaczać jakieś stresy, którym mały ulega w ciągu dnia. Proszę zwrócić uwagę na to jakie programy TV dziecko ogląda, czego się boi i starać się to wyeliminować . Proszę udać się również do dentysty w celu leczenia zepsutych ząbków.
Zgrzytanie zębami u dzieci często ma podłoże nerwowe lub może być spowodowane obecnością np owsików. Bez względu na zgrzytanie powinno się wyleczyć chore ząbki aby próchnica się nie pojawiła na pozostałych.
„Periodontologia Białystok”
Zgrzytanie zębami (bruksizm) u dzieci w wieku przedszkolnym jest dość częstym zjawiskiem, a jego przyczyny mogą być różne. Zdarza się, że bruksizm jest przejściowy i może mieć związek z etapem rozwoju układu nerwowego lub z czynnikami zewnętrznymi. Oto kilka możliwych przyczyn oraz wskazówki, co można zrobić:
Próchnica i problemy z zębami – ból lub dyskomfort związany z próchnicą może być jedną z przyczyn zgrzytania zębami. Jeśli dziecko odczuwa ból lub ma podrażnienie w zębach, może nieświadomie zgrzytać, aby złagodzić ten dyskomfort. Warto skonsultować się z dentystą dziecięcym, aby ocenić stan zębów i omówić możliwość leczenia próchnicy.
Stres lub napięcie emocjonalne – dzieci, podobnie jak dorośli, mogą reagować na stres zgrzytaniem zębami. U dzieci stres może być wywołany różnymi czynnikami, jak zmiana otoczenia, przedszkole czy nawet zmęczenie. Warto zwrócić uwagę, czy dziecko nie ma dodatkowych stresujących sytuacji i zadbać o jego wieczorną rutynę, która pomoże mu się wyciszyć przed snem.
Etap rozwoju układu nerwowego – u niektórych dzieci zgrzytanie zębami jest przejściowym zjawiskiem związanym z rozwojem układu nerwowego i pojawia się okresowo, szczególnie w fazie intensywnego wzrostu i rozwoju.
Przyczyny fizjologiczne – czasem zgrzytanie zębami jest związane z nieprawidłowym zgryzem lub problemami ze stawem skroniowo-żuchwowym. Dentysta może ocenić, czy zgryz dziecka wymaga korekty lub dodatkowej kontroli.
Niedobory witamin i minerałów – choć rzadziej, zgrzytanie zębami może być związane z niedoborem magnezu lub innych minerałów, które wpływają na napięcie mięśni. Możesz skonsultować z pediatrą, czy dieta dziecka jest odpowiednio zbilansowana.
Co możesz zrobić:
Skonsultuj się z dentystą dziecięcym – dentysta oceni stan zębów, zaproponuje leczenie próchnicy oraz sprawdzi, czy nie ma innych przyczyn zgrzytania.
Wprowadź wieczorne rytuały relaksacyjne – regularna rutyna, czytanie bajek, spokojna kąpiel i unikanie ekranów przed snem mogą pomóc dziecku zrelaksować się i wyciszyć przed snem.
Obserwuj, czy zgrzytanie zmniejsza się w ciągu dnia – czasem dzieci zgrzytają głównie w nocy, co sugeruje bardziej przejściowy charakter problemu.
Zgrzytanie zębami często zanika samoistnie z wiekiem, ale jeśli masz wątpliwości lub objawy się nasilają, konsultacja z dentystą jest najlepszym rozwiązaniem, aby chronić ząbki dziecka i wykluczyć poważniejsze przyczyny.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Przyczyny zgrzytania zębami – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Co jest przyczyną zgrzytania zębami? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co może być przyczyną zgrzytania zębami? – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Sposoby na zgrzytanie zębami – odpowiada Paulina Witek
- Dlaczego zgrzytam zębami we śnie? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Przyczyny zgrzytania zębami podczas snu – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Zgrzytanie zębami u dzieci podczas snu – odpowiada Lek. dent. Marcin Dolecki
- Moja partnerka zgrzyta zębami i mówi przez sen - co robić? – odpowiada Magdalena Pikulska
- Mój mąż zgrzyta zębami. Czy to objaw jakiejś choroby? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Zgrzytanie zębami w nocy – odpowiada Lek. dent. Tomasz Łukasik