Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 7 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Nocne zgrzytanie zębami - czy powodem może być próchnica?

Moje dziecko ma 4 latka i podczas snu tak bardzo trze zębami, aż się boję o niego. Ma próchnicę w trzech ząbkach, ale czy to jest powód takiego zachowania? Nie wiem co robić, proszę o radę.
ponad rok temu

Dziecko autystyczne w przedszkolu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o przebywaniu dziecka autystycznego w przedszkolu.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Zgrzytanie zębami zwane też bruksizmem jest bardzo częste u dzieci. Zwykle stanowi ono jednak większy problem dla rodziców niż dla samego dziecka, które często nie zdaje sobie nawet z tego sprawy. Nie są znane dokładne przyczyny bruksizmu. Czasami dzieci zgrzytają zębami w odpowiedzi na ból w obrębie głowy, np. towarzyszący infekcji ucha czy ząbkowaniu. Inną ważną przyczyną jest stres. Nawet drobne problemy, z których rodzice nie zdają sobie sprawy mogą martwić dziecko. Większość dzieci, jeśli problem nie ma poważniejszego podłoża, wyrasta ze zgrzytania. W przypadkach o znacznym nasileniu może dochodzić do ścierania się z zębów warstwy szkliwa. U dzieci z zębami mlecznymi nie ma jednak potrzeby interwencji. W przypadku osób dorosłych konieczna jest wizyta u stomatologa, który zaleca wykonanie specjalnej wkładki zakładanej do jamy ustnej na noc. Dzieci nie akceptują zwykle tej formy pomocy i w ich przypadku najlepsze efekty daje zatroszczenie się o ich spokój psychiczny. Próchnica nie ma związku ze zgrzytaniem. W przypadku Pani syna prawdopodobnie nie ma więc powodów do obaw jego zdrowie.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0

Witam Zgrzytanie zębami u tak małego dziecka może oznaczać jakieś stresy, którym mały ulega w ciągu dnia. Proszę zwrócić uwagę na to jakie programy TV dziecko ogląda, czego się boi i starać się to wyeliminować . Proszę udać się również do dentysty w celu leczenia zepsutych ząbków.

0

Zgrzytanie zębami u dzieci często ma podłoże nerwowe lub może być spowodowane obecnością np owsików. Bez względu na zgrzytanie powinno się wyleczyć chore ząbki aby próchnica się nie pojawiła na pozostałych.

Stomatolog i członek prestiżowych organizacji stomatologicznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy