Zgrzytanie zębami u dzieci podczas snu

Dzień dobry, mam na imie Marzena i jestem mama 9 letniej Julki. Niepokoi mnie bardzo od pewnego czasu zgrzytanie zębami u dzieci, ponieważ moja córka podczas snu bardzo zgrzyta zebami, jakie mogą być przyczyny zgrzytania zębami u dzieci podczas snu? Czy jest to powod do niepoku czy to nic grożnego? Nie wiem czy mam iśc z nia do lekarza i porobić jakies badania czy to zgrzytanie zębami u dzieci przechodzi samo. Moja babcia powiedziała mi kiedyś ze jak dziecko ma jakies pasożyty to wtedy występuje zgrzytanie zębami u dzieci. Czy to jest faktycznie prawda? Czy mam jej zrobić badanie kału czy  jakies inne badania. Bardzo proszę o jakies informacje i rady co mam robić i jak przerwać zgrzytanie zębami u dzieci. Nie chcę żeby miała problemy ze zgryzem i żeby popsuła sobie szkliwo.Z góry serdecznie dziekuje za odpowiedz, pozdrawaim


KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Dzień dobry, zwykle powodów jest kilka - zbyt zamknięty zgryz (to podstawowa przyczyna) plus zakwaszenie organizmu (tu przyczyn może być kilka - dieta, pasożyty, przewlekła infekcja, ograniczenia w obrębie opony twardej. Sugeruję nadbudowanie koron kompozytem na tylnych mleczakach (jeśli je jeszcze posiada). warto sprawdzić papierkiem lakmusowym pH śliny. Pozdrawiam

0

Dzień dobry, pozwolę sobie zacytować odpowiedź jaką już udzieliłem na podobne pytanie: " proszę się zbytnio nie przejmować samym zgrzytaniem zębami, bardzo wiele dzieci zgrzyta zębami. Nie jest to spowodowane robakami, dzieci są bardzo labilne emocjonalnie w tym wieku. Ich odporność na stres i radzenie sobie z emocjami jest jeszcze nie rozwinięte jak u dorosłego człowieka, a przecież dorośli też zgrzytają zębami. Radziłbym pomóc rozładować emocje u dziecka oraz pomóc mu w trudnych sprawach dla niego oraz odwiedzić stomatologa żeby ocenił starcia zębów. Jeżeli są starcia na zębach mlecznych, też nie panikować, będzie córka miała jeszcze zęby stałe :), starć w stałym uzębieniu już bym nie lekceważył" . Łukasz Pawlak

0

Zależy od wieku dziecka. Jeżeli zgrzytanie dotyczy dziecka z uzębieniem mlecznym to jest to częste zjawisko w fazie wzrostu i wymiany uzębienia. Warto odwiedzić ortodontę, bo być może powodem są parafunkcje, które da się wyeliminować.

0

Witam. Bruksizm czyli zgrzytanie zębami jest dosyć częstą dolegliwością dzieci do 6 roku życia. Może mu sprzyjać okres ząbkowania u dzieci, chodzi tu zarówno o zęby mleczne jak i stałe. Bruksizm może mieć również podłoże emocjonalne a nierzadko obserwujemy go u dzieci mających wady zgryzu. Leczenie tej dolegliwości polega przede wszystkim na ustaleniu przyczyny zgrzytania zębami, jeśli np. okaże się, że stres jest winowajcą - skupiamy się na rozwiązaniu dręczących malucha problemów lub zakładamy dziecku specjalną szynę odciążającą. w przypadku wad zgryzu konieczna jest wizyta u ortodonty. Jeśli wykluczymy przyczyny stomatologiczne należy dziecko przebadać w kierunku zakażenia owsikami.

0

Wszystko zależy od wieku dziecka. W okresie zębów mlecznych i ich wymiany jest to częste zjawisko. W przypadku starszych dzieci może mieć przyczyny emocjonalne kiedy organizm rozładowuje stresy poprzez nocne zaciskanie i zgrzytanie. W takich sytuacjach powinna pomóc szyna relaksacyjna.

0

Częstą przyczyną zgrzytania zębami u dzieci są choroby pasożytnicze. Trzeba zbadać kał na obecność pasożytów. Jeśli to zostanie wykluczone, zgrzytanie może mieć podłoże psychiczne.
Pozdrawiam
Karolina Michalska-Bałaga

0

Dzień dobry,
zgrzytanie zębami to bardzo często spotykane zjawisko u dzieci. Około pięćdziesiąt procent dzieci, w którymś momencie swojego rozwoju przechodzi fazy zgrzytania. W czasie pojawiania się pierwszych ząbków dziecko wypróbowuje je, poznaje ich funkcję i działanie, zaciska zęby, przesuwa żuchwę, zgrzyta. Mniej więcej do trzeciego roku życia zgrzytanie jest normalne i związane z rozwojem dziecka i wzrostem twarzy. Wzrost następuje fazami i co jakiś czas zęby zmieniają swoją pozycję stąd mogą przeszkadzać w płynnych ruchach żuchwy. Zgrzytanie dostosowuje łuki zębowe do siebie i nie jest groźne ani patologiczne w tym wieku.
Najpóźniej, gdy pokażą się pierwsze stałe zęby, zgrzytanie powinno ustać. Jeżeli przy stałych zębach zgrzytanie się nadal utrzymuje należy wyjaśnić co jest jego powodem i zabezpieczyć zęby przed zniszczeniem. Najczęściej przyczyną jest wada zgryzu, a nawet tylko poszczególne zrotowane czy przechylone zęby. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u ortodonty. Noszenie aparatu wyjmowanego, nie tylko poprawia zgryz, jego obecność w jamie ustnej wstrzymuje również zgrzytanie.
Jeżeli dziecko ma prawidłowy zgryz musimy się zastanowić czy stres w szkole lub w rodzinie nie powoduje nadmiernego napięcia mięśniowego i zaburzeń snu. W takiej sytuacji warto porozmawiać z dzieckiem o jego problemach, zadbać o spokojne otoczenie, wykluczyć stresujące elementy. Ważne jest również wyciszenie przed snem.
Wizyta u psychologa może być w takiej sytuacji bardzo pomocna. Pozdrawiam Urszula Jarosz , Varsovia Dental

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty