Zgrzytanie zębami u dzieci podczas snu

Dzień dobry, mam na imie Marzena i jestem mama 9 letniej Julki. Niepokoi mnie bardzo od pewnego czasu zgrzytanie zębami u dzieci, ponieważ moja córka podczas snu bardzo zgrzyta zebami, jakie mogą być przyczyny zgrzytania zębami u dzieci podczas snu? Czy jest to powod do niepoku czy to nic grożnego? Nie wiem czy mam iśc z nia do lekarza i porobić jakies badania czy to zgrzytanie zębami u dzieci przechodzi samo. Moja babcia powiedziała mi kiedyś ze jak dziecko ma jakies pasożyty to wtedy występuje zgrzytanie zębami u dzieci. Czy to jest faktycznie prawda? Czy mam jej zrobić badanie kału czy  jakies inne badania. Bardzo proszę o jakies informacje i rady co mam robić i jak przerwać zgrzytanie zębami u dzieci. Nie chcę żeby miała problemy ze zgryzem i żeby popsuła sobie szkliwo.Z góry serdecznie dziekuje za odpowiedz, pozdrawaim

Dzień dobry, zwykle powodów jest kilka - zbyt zamknięty zgryz (to podstawowa przyczyna) plus zakwaszenie organizmu (tu przyczyn może być kilka - dieta, pasożyty, przewlekła infekcja, ograniczenia w obrębie opony twardej. Sugeruję nadbudowanie koron kompozytem na tylnych mleczakach (jeśli je jeszcze posiada). warto sprawdzić papierkiem lakmusowym pH śliny. Pozdrawiam

Dzień dobry, pozwolę sobie zacytować odpowiedź jaką już udzieliłem na podobne pytanie: " proszę się zbytnio nie przejmować samym zgrzytaniem zębami, bardzo wiele dzieci zgrzyta zębami. Nie jest to spowodowane robakami, dzieci są bardzo labilne emocjonalnie w tym wieku. Ich odporność na stres i radzenie sobie z emocjami jest jeszcze nie rozwinięte jak u dorosłego człowieka, a przecież dorośli też zgrzytają zębami. Radziłbym pomóc rozładować emocje u dziecka oraz pomóc mu w trudnych sprawach dla niego oraz odwiedzić stomatologa żeby ocenił starcia zębów. Jeżeli są starcia na zębach mlecznych, też nie panikować, będzie córka miała jeszcze zęby stałe :), starć w stałym uzębieniu już bym nie lekceważył" . Łukasz Pawlak

Zależy od wieku dziecka. Jeżeli zgrzytanie dotyczy dziecka z uzębieniem mlecznym to jest to częste zjawisko w fazie wzrostu i wymiany uzębienia. Warto odwiedzić ortodontę, bo być może powodem są parafunkcje, które da się wyeliminować.

Witam. Bruksizm czyli zgrzytanie zębami jest dosyć częstą dolegliwością dzieci do 6 roku życia. Może mu sprzyjać okres ząbkowania u dzieci, chodzi tu zarówno o zęby mleczne jak i stałe. Bruksizm może mieć również podłoże emocjonalne a nierzadko obserwujemy go u dzieci mających wady zgryzu. Leczenie tej dolegliwości polega przede wszystkim na ustaleniu przyczyny zgrzytania zębami, jeśli np. okaże się, że stres jest winowajcą - skupiamy się na rozwiązaniu dręczących malucha problemów lub zakładamy dziecku specjalną szynę odciążającą. w przypadku wad zgryzu konieczna jest wizyta u ortodonty. Jeśli wykluczymy przyczyny stomatologiczne należy dziecko przebadać w kierunku zakażenia owsikami.

Wszystko zależy od wieku dziecka. W okresie zębów mlecznych i ich wymiany jest to częste zjawisko. W przypadku starszych dzieci może mieć przyczyny emocjonalne kiedy organizm rozładowuje stresy poprzez nocne zaciskanie i zgrzytanie. W takich sytuacjach powinna pomóc szyna relaksacyjna.

Częstą przyczyną zgrzytania zębami u dzieci są choroby pasożytnicze. Trzeba zbadać kał na obecność pasożytów. Jeśli to zostanie wykluczone, zgrzytanie może mieć podłoże psychiczne.
Pozdrawiam
Karolina Michalska-Bałaga

Dzień dobry,
zgrzytanie zębami to bardzo często spotykane zjawisko u dzieci. Około pięćdziesiąt procent dzieci, w którymś momencie swojego rozwoju przechodzi fazy zgrzytania. W czasie pojawiania się pierwszych ząbków dziecko wypróbowuje je, poznaje ich funkcję i działanie, zaciska zęby, przesuwa żuchwę, zgrzyta. Mniej więcej do trzeciego roku życia zgrzytanie jest normalne i związane z rozwojem dziecka i wzrostem twarzy. Wzrost następuje fazami i co jakiś czas zęby zmieniają swoją pozycję stąd mogą przeszkadzać w płynnych ruchach żuchwy. Zgrzytanie dostosowuje łuki zębowe do siebie i nie jest groźne ani patologiczne w tym wieku.
Najpóźniej, gdy pokażą się pierwsze stałe zęby, zgrzytanie powinno ustać. Jeżeli przy stałych zębach zgrzytanie się nadal utrzymuje należy wyjaśnić co jest jego powodem i zabezpieczyć zęby przed zniszczeniem. Najczęściej przyczyną jest wada zgryzu, a nawet tylko poszczególne zrotowane czy przechylone zęby. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u ortodonty. Noszenie aparatu wyjmowanego, nie tylko poprawia zgryz, jego obecność w jamie ustnej wstrzymuje również zgrzytanie.
Jeżeli dziecko ma prawidłowy zgryz musimy się zastanowić czy stres w szkole lub w rodzinie nie powoduje nadmiernego napięcia mięśniowego i zaburzeń snu. W takiej sytuacji warto porozmawiać z dzieckiem o jego problemach, zadbać o spokojne otoczenie, wykluczyć stresujące elementy. Ważne jest również wyciszenie przed snem.
Wizyta u psychologa może być w takiej sytuacji bardzo pomocna. Pozdrawiam Urszula Jarosz , Varsovia Dental