Dlaczego dziecko zgrzyta zębami podczas snu?

Dlaczego syn podczas snu zgrzyta zębami. Syn ma 6 lat od kilku lat zgrzyta zębami . Miał robione ok. 4 lata temu badanie kału ale nic nie wykrył. Gdy syn miał rok robiłam mu we wyszło nie prawidłowe. Ale w zeszłym roku byłam u neurologa i stwierdził że nie wymaga powtórzenia wag że wszystko jest ok. Syn nie jest nerwowy jest spokojny ale wrażliwy. Co może być przyczyna

Redakcja abcZdrowie

Witam,

najczęściej zgrzytanie zębów uznaje się symptomatyczne w przypadku robaczycy u dzieci, a konkretnie owsików, a także pojawia się gdy dziecko ma wadę zgryzu lub wady anatomiczne w obrębie jamy ustnej czy nosa. Oczywiście także i niedojrzałość organizmu i stres mogą powodować bruksizm. O zgrzytaniu zębami przez dzieci przeczyta Pani w naszym artykule: https://parenting.pl/zgrzytanie-zebami-u-dzieci.

Niemniej nie zawsze jest to dolegliwość świadcząca o poważnych problemach – bruksizm, według statystyk, dotyka nawet 25-50% dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. U dzieci, które wciąż mają zęby mleczne niekiedy jest to objaw fizjologiczny, który ustępuje samoistnie wraz z wiekiem.

Proszę zapoznać się z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytania, być może rozwieją Pani wątpliwości: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zgrzytanie-zebami-podczas-snu-u-dziecka oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zgrzytanie-zebami-podczas-snu-u-5-letniego-syna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.