Dlaczego mam problemy z zaśnięciem i dziwne sny?

Hej. Co mogę zrobić gdy mam dziwne sny tzn jakieś lęki co powoduje ze uciekam z lóżka są to bardzo realistyczne sny, pamietam je zazwyczaj ktoś mnie budzi wiec nie trwa to długo, ale tez często siedzę na lóżko zamiast spac, ale tego juz nie pamietam. Po koszmarach gdy kładę sie ponownie spać nie mam problemów z zaśnięciem. Najgorsze jest to, że po lękach nocnych czuje ból brzuch, wszystkie mięśnie są bardzo spięte a serce mi szybko biję.Rano wstaje z bólem głowy.Co moze mi pomoc?

Witaj,
Lęki nocne to typ zaburzeń sennych, których przyczyna nie jest do końca wyjaśniona.
Możliwe, że w trakcie dnia przeżywasz jakieś stresujące dla Ciebie zdarzenie, które powraca w postaci lęku nocnego. Możliwe też, że prowadzisz stresujący tryb życia, nie wysypiasz się, przyjmujesz na siebie wiele obowiązków.

Na początek, proponuję abyś w miarę możliwości ucinała sobie krótkie, dzienne drzemki, do 45 minut, słuchała muzyki relaksacyjnej.

Jeśli Twoje napady lękowe występują o względnie stałej porze nocy, to możesz spróbować ustawić sobie budzik około tej godziny, by celowo wybudzić się, a następnie zasnąć. Po jakimś czasie lęki powinny ustąpić.

Jeżeli relaksacja i wybudzanie nie pomoże, skontaktuj się z psychologiem, być może podłoże Twoich lęków jest głębsze i będzie trzeba je przepracować na terapii. Ponadto warto obserwować inne reakcje afektywne i somatyczne organizmu, gdyż opisane przez Ciebie objawy mogą wskazywać na nerwicę.

Pozdrawiam,
Grzegorz Pożyczka - Psycholog
www.psycholog24radom.pl

Witam Panią. Opisane przez Panią dolegliwości i objawy mogą mieć związek z ewentualną obecnością silnego stresu w obecnym Pani życiu lub być wynikiem traumatycznych sytuacji z przeszłości. Zarówno aktualny stres jak i taki, który był w przeszłych sytuacjach może powodować rozregulowanie naturalnego rytmu do którego sen należy. Jeśli moja hipoteza jest prawdziwa potrzebuje Pani kontaktu z doświadczonym psychologiem. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/