Dlaczego mam takie dziwne sny?

Witam Was serdecznie! Od pewnego czasu pracuję w ochronie, spać chodzimy na zmiany, kiedy chcemy: po południu, w nocy, rano, a śpimy w naszej kanciapie, która znajduje sie w piwnicy. Idę spać na 5 min, na jawie śpię już po 15 min, śpię głęboko i zaczynają się sny!::) Tylko to nie są zwykłe sny, śnią mi się głupoty, nic związanego z moim życiem czy też przeżyciem. Często śni mi się II wojna światowa. Co jest najdziwniejsze? Otóż to, że na początku nie zwracałem na to uwagi, ale już drugi raz (już mija 6 miesięcy) jak się śnią tam głupoty (jest tam nas 6, pracujemy 12 lub po 24 godziny).

Współpracownicy mówią, żebym się nie przejmował, bo to tu normalne, każdemu sie śnią takie sny. KAŻDY tu narzekał, że śnią mu się głupoty i w ogóle. Raz mi sie zdarzyło, że słyszałem szept zza głowy "Kamil", ale byłem sam;/ A tu za 2 dni mówi mi mój zmiennik, że ostatnio słyszy jak go ktoś woła, więc podchodzi do okienka i je otwiera, a tam nikogo nie ma... Może mi ktoś wyjaśnić, o co tu chodzi?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Opisywane koszmarne sny, występujące u Pana i pozostałych współpracowników są najprawdopodobniej spowodowane pracą zmianową. Bezsenność spowodowana pracą zmianową została wydzielona jako osobna kategoria w klasyfikacji zaburzeń snu, powoduje bowiem zaburzenia regulacji rytmu snu i czuwania.

Wspomina Pan również, że śpi w pomieszczeniu znajdującym się w piwnicy, które prawdopodobnie jest słabo wentylowane i panują w nim odmienne warunki od własnej sypialni.

Pracując w charakterze ochroniarza, może mieć Pan również czujny sen, a zmieniona struktura snu spowodowana stresem i zewnętrznymi warunkami może sprzyjać występowaniu halucynacji na pograniczu snu i jawy.

W celu poprawy snu pracowników pracujących w tym systemie zaleca się pracę cały czas na jednej zmianie, z jak najrzadszą rotacją, dzień odpoczynku po jednym dniu pracy na nocnej zmianie.

Z pozdrowieniami