Dlaczego po nocnych zmianach nie mogę spać?

Moim problemem jest właściwie praca. Pracowałam 4 noce pod rząd (po 12 godzin), wracałam do domu i szłam spać na kilka godzin (6-7) i znowu do pracy. Później była noc przerwy i 6 nocy pod rząd. Od tamtej pory mój organizm myśli, że noc jest dniem i odwrotnie. Próbowałam wszystkiego. Czy ktoś zna jakiś sposób, jak wrócić do normalnego trybu życia? Pozdrawiam!

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Bezsenność może być spowodowana pracą zmianową. Została wydzielona jako osobna kategoria w klasyfikacji zaburzeń snu. Praca zmianowa powoduje zaburzenia regulacji rytmu snu i czuwania.

W celu poprawy snu pracowników pracujących w tym systemie zaleca się pracę cały czas na jednej zmianie, z jak najrzadszą rotacją, dzień odpoczynku po jednym dniu pracy na nocnej zmianie.

Ponadto, zaleca się, aby praca nocna wykonywana była przy jak najsilniejszym oświetleniu, z kolei w dniu, w który się śpi, powinno się przebywać w zaciemnionym pomieszczeniu.

W porozumieniu z lekarzem jest również możliwe stosowanie leków nasennych w dni wolne od pracy, jednak w dłuższej perspektywie czasu jest to dla Pani niekorzystne. Leki nasenne, również preparaty nowej generacji, mają działanie uzależniające, stąd taka terapia powinna być ograniczona do kilku tygodni.

Proszę rozważyć korzyści i straty związane z  obecnym zajęciem. Być może warto zdecydować się na inne, mniej obciążające stanowisko.

Z pozdrowieniami