Praca zmianowa: jakich tabletek na sen używać?

Jestem trochę zdesperowany. Pracuję na zmiany i nie zapowiada się, żebym w najbliższym czasie mógł zmienić pracę. Pracuję 3 dni, potem 3 nocki. Dniówki - nie ma problemu, nocki - tu zaczyna się koszmar. Pierwsza nocka nie jest zła, po prostu po poprzedniej dniówce staram się wytrzymać i nie śpię do 2-3 w nocy, a następnego dnia przed nocką śpię do około 12 (o ile się uda). Problem pojawia się przed 2 i 3 nocką, jestem tak wykończony, że padam w ciągu nocy.

Praca niestety w ochronie, patrzę się na monitory, nie ma szans na quick nap ani na jakieś urozmaicenie. Potem, nagle między 5-6 rano trzeźwieję i znowu przed trzecią nocką nie mogę spać. Tak więc trzecia nocka to koszmar. Używałem przez jakiś czas X**** z Włoch, ale już mi się skończył i nie mam dojścia. Czego w takim razie używać na te 2 bezsenne dni, kiedy to muszę się wyspać? Dodam, że żadne ziółka na mnie nie działają, a kofeina na nocce to katastrofa, bo działa na mnie bardzo długo i tym bardziej zasnąć nie mogę. Proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Bezsenność może być spowodowana pracą zmianową. Została wydzielona jako osobna kategoria w klasyfikacji zaburzeń snu. Praca zmianowa powoduje zaburzenia regulacji rytmu snu i czuwania.

W celu poprawy snu pracowników pracujących w tym systemie zaleca się pracę cały czas na jednej zmianie, z jak najrzadszą rotacją, dzień odpoczynku po jednym dniu pracy na nocnej zmianie. Ponadto, zaleca się, aby praca nocna wykonywana była przy jak najsilniejszym oświetleniu, z kolei w dniu, w który się śpi, powinno się przebywać w zaciemnionym pomieszczeniu.

Bezsenność spowodowana pracą zmianową powoduje wiele niekorzystnych skutków w funkcjonowaniu w ciągu dnia: pogarsza się pamięć, koncentracja, może pojawiać się obniżenie nastroju, drażliwość. Większość pracowników zmianowych skarży się również na różne dolegliwości somatyczne.

W porozumieniu z lekarzem jest możliwe stosowanie leków nasennych w dni wolne od pracy, jednak w dłuższej perspektywie czasu jest to dla Pana niekorzystne. Leki nasenne, również preparaty nowej generacji, mają działanie uzależniające, stąd taka terapia powinna być ograniczona do kilku tygodni. Leki tego typu należy stosować jak najrzadziej, doraźnie. Szczegółowych informacji na ten temat może Panu udzielić psychiatra - przekracza to możliwości naszego serwisu.

Z pozdrowieniami