Spanie i problem niepokoju wewnętrznego

Mam 27 lat. Problemu ze spaniem nabawiłem się w 2000 roku. Problem polega na tym, że wszelkie hałasy (nawet najdrobniejsze) wprawiają mnie w stan wewnętrznego napięcia (bicie serca, ściskanie w żołądku), staję się też nieprawdopodobnie wściekły i często wybucham niekontrolowanym gniewem. Zważywszy na fakt, że mieszkam w bloku i nie jestem głuchy - wybitnie przeszkadza mi to w życiu codziennym. Nie dosypiam, jestem bardziej zmęczony i "przymulony". Wydaje mi się, że problem mój leży w psychice, że jestem w jakiś sposób bardziej wyczulony niż inni i skupiam się na czynnikach, które mi przeszkadzają, a nie ignoruję ich. Te hałasy nie są bardzo głośne - jakieś stukanie czy pukanie u sąsiadów. Ale wybudza mnie to i potem już nie zasnę. Problem jest najbardziej uciążliwy, kiedy wracam z nocnych zmian, zasypiam o 7.30, a budzę się o 12 -13, w ciągu dnia już nie zasnę (bardzo rzadko się to zdarza). Ciekawy jest fakt, że w przypadku silnych napięć wewnętrznych nie działa na mnie lek nasenny z grupy benzodiazepin - kiedyś zażyłem 2 tabletki i nie zasnąłem.

Panie Sławomirze,

W tej sytuacji może Pan zastosować sposoby mające na celu obniżenie hałasu: wyciszyć okna, zainwestować w wytłumienie ścian w sypialni, korzystać z zatyczek do uszu lub próbować zasypiać przy cichej, relaksującej muzyce, która będzie działać  jako ,,neutralne tło" tłumiące hałas.

Myślę, że duży wpływ na Pana samopoczucie ma praca zmianowa. Bezsenność  spowodowana pracą zmianową została wydzielona jako osobna kategoria w klasyfikacji zaburzeń snu. Praca zmianowa powoduje zaburzenia regulacji rytmu snu i czuwania.

Ten niekorzystny wpływ na sen ujawnia się zwłaszcza, gdy jest wykonywana w miejscu słabo oświetlonym i wentylowanym, o podwyższonej temperaturze. W celu poprawy snu pracowników pracujących w tym systemie zaleca się pracę cały czas na jednej zmianie, z jak najrzadszą rotacją, dzień odpoczynku po jednym dniu pracy na nocnej zmianie.

Ponadto, zaleca się, aby praca nocna wykonywana była przy jak najsilniejszym oświetleniu, z kolei w dniu, w który się śpi, powinno się przebywać w zaciemnionym pomieszczeniu.

Bezsenność spowodowana pracą zmianową, powoduje wiele niekorzystnych skutków w funkcjonowaniu w ciągu dnia: pogarsza się pamięć, koncentracja, może pojawiać się obniżenie nastroju, drażliwość. Większość pracowników zmianowych skarży się również na różne dolegliwości somatyczne.

W porozumieniu z lekarzem jest również możliwe stosowanie leków nasennych w dni wolne od pracy. Może Pan skonsultować się w tym celu u lekarza psychiatry. Specjalista może przepisać Panu leki o innym mechanizmie i sile działania.
Pana drażliwość może być nie tylko przyczyną, ale i skutkiem bezsenności, dlatego zastosowanie przez pewien czas odpowiednio dobranych leków może pomóc w przełamaniu tego ,,błędnego koła".

Serdecznie pozdrawiam