Jak mogę lecz to notoryczne zmęczenie?

Problem ze snem Witam, Moim problemem jest notoryczne zmęczenie prawdopodobnie wynikające ze zbyt krótkiej fazy głębokiego snu. Mam 20 lat, waże 70kg przy 187cm wzrostu. Niewyspanie zaczęło się jakieś 2-3 lata temu a z czasem nasiliło się. Zawsze śpię po 7-8 godzin mimo wszystko czuję ogromne zmęcznie. Moje zdrowie ani samopoczucie nie są zagrożone, nie przejmuje się, ani nie stresuję się niczym. Nie stosuję żadnych suplementów, zasypiam i budzę się o stałej porze, nie spożywam niedozwolonych substancji, nie piję kawy, nie piję alkoholu. Próbowałem wszystkiego. Ważyłem 74kg, jadłem obfite posiłki - nic, ograniczyłem je do diety - nic, zacząłem od miesiąca ograniczając węglowodany na rzecz białka - dalej nic. Ostatnio próbowałem jeść normalne duże posiłki i ćwiczyć, ale to też niczego nie zmieniło. Bardzo proszę o pomoc, gdyż nie jestem w stanie trzeźwo myśleć, chodzę skołowany, wogóle nie przyjmuję wiedzy, którą powinienem wyciągać z książek, ziewam nawet podczas ćwiczeń! Pozdrawiam, Bartek

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

jeśli podejrzewa Pan u siebie nieprawidłowości w poszczególnych fazach snu, warto udać się do specjalistycznej poradni leczenia zaburzeń snu - działają one w miastach wojewódzkich i części miast powiatowych. W naszych artykule znajdzie Pan rozwinięcie zagadnienia zaburzeń snu: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-snu.

Jednak ciągłe uczucie zmęczenia może mieć inne podłoże, dlatego trzeba jednocześnie przebadać swój organizm i sprawdzić, czy uczucie wyczerpania nie jest pochodną przykładowo nieprawidłowej pracy układu hormonalnego. Choroby autoimmunologiczne np. zapalenie tarczycy w przebiegu Hashimoto mogą dawać objawy senności, ociężałości psychicznej, spowolnienia reakcji na bodźce czy gorszej pamięci.

Zespół przewlekłego zmęczenia może mieć przyczyny także w alergiach pokarmowych czy niewłaściwym funkcjonowaniu nerek. Być może ma Pan nieprawidłowy poziom żelaza, przez co organizm cały czas czuje się niedotleniony. Uczucie ciągłego zmęczenia i osłabienia może okazać też objawem boreliozy. Proszę jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego i jednocześnie specjalisty z zakresu endokrynologii, by otrzymać skierowania na stosowne badania. Jestem przekonana, że pełna diagnostyka, a następnie odpowiednie leczenie pozwolą Panu czerpać radość z życia i znacząco poprawią komfort codziennego funkcjonowania.

Zachęcam, by zapoznać się także z podobnym pytaniem skierowanym do naszej redakcji:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przewlekle-zmeczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.