Przewlekłe zmęczenie

Od dwóch lat zmagam się z problemem który spędza mi sen z powiek.  Jestem nieustannie zmęczona, mimo że nie wykonuje ciężkiej pracy (jestem studentką) nie przemęczam się, chodzę spać wcześnie, nie uprawiam sportów (może to błąd, ale nie mam na to siły). Nie mam energii ani chęci do pracy, zajęć ani do spotkań ze znajomymi. Jak przypomnę sobie kilka lat temu ta pogodną i pełną życia osobę, którą byłam, to zaczynam wątpić czy to byłam ja. Byłam u lekarza, zalecił witaminki i suplementy (nie zapisał nawet konkretnych tylko wysłał do apteki- na studiach farmaceutycznych to ja akurat jestem i nie znam preparatu który z dostępnych OTC mógłby mi pomóc). Naprawdę potrzebuję pomocy i jakiejś opinii.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W przypadku obecności przewlekłego zmęczenia w pierwszej kolejności należy wkluczyć schorzenia, które wtórnie mogą prowadzić do tego stanu. Najczęściej są to zaburzenia nastroju, np. dystymia, czy też depresja.

Ponadto należy wykonać podstawowe badania, w celu wykluczenia innych chorób, np. przewlekłych wirusowych (zwłaszcza związanych z wątrobą - HBV, HCV),  przewlekłych bakteryjnych, zaburzenia hormonalne (przede wszystkim oznaczenie TSH).

Proponuję dlatego: wykonanie morfologii krwi z rozmazem, oznaczenie CRP, parametrów wątrobowych i nerkowych, elektrolitów, badanie ogólne moczu, EKG, glukoza, TSH, Fe, kwas foliowy, B12. Te wstępne badania mogą ukierunkować dalszą diagnostykę.

Przy wykluczeniu organicznych przyczyn przewlekłego zmęczenia, leczenie jest trudne i nie ma jednoznacznie ustalonego algorytmu. W części przypadków pomaga psychoterapia, codzienna aktywność fizyczna (wbrew pozorom!).

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!