Witam serdecznie!
Zmęczenie, senność, osłabienie, duszności, problemy z koncentracją uwagi, pamięcią krótkotrwałą – wszystkie te objawy są niespecyficzne, niewidoczne na zewnątrz, za to bardzo stresujące, na pewno kłopotliwe, jeśli codziennością jest nauka na studiach.
Niestety to mogą być symptomy bardzo wielu różnych schorzeń, czy mniejszych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układów w organizmie. Na pewno nie jest możliwe postawienie, nawet hipotetycznej diagnozy na odległość. Nie napisał Pan też, czy cierpi na jakieś choroby przewlekłe lub przyjmuje stałe leki – to również mógłby być jakiś trop.
Lekarz rodzinny nie pomógł, jednak nie napisał Pan, jakie badania zostały wykonane. W takiej sytuacji należałoby wykonać badania, które wykluczą lub potwierdzą choroby przewlekłe – wirusowe lub bakteryjne oraz zaburzenia hormonalne. Potrzebne są badania takie jak: próby nerkowe i wątrobowe, CRP, poziom elektrolitów, żelaza i ferrytyny (anemia często manifestuje się przemęczeniem, osłabieniem), glukozy, hormonów związanych z pracą tarczycy i przysadki – FT3, FT4, TSH, kwasu foliowego, B12, a także EKG, krzywa cukrowa.
Na podstawie wyników powyższych badań można dopiero podjąć decyzję co do dalszej diagnostyki. Może potrzebna będzie wizyta u specjalisty np. diabetologa, endokrynologa, kardiologa itp.
Wspomniał Pan również o dużym stresie w Pana życiu. Niezależnie od tego, jaka jest jego przyczyna i czy środowisko go bagatelizuje, jest to czynnik, który ma ogromny wpływ na organizm człowieka. Problemy natury psychicznej mogą objawiać się somatycznymi objawami ze strony różnych układów i jeżeli stresu jest w Pana życiu wiele, jest to realny scenariusz. Idąc tym tropem warto byłoby skonsultować się z psychologiem i/lub z psychiatrą. W ostatnim czasie wielu psychoterapeutów oferuje swoje usługi online, co mogłoby Panu ułatwić pierwszy kontakt. Być może również uczelnia posiada poradnię, w której mógłby Pan omówić swoje trudności. Proszę nie zwlekać z taką rozmową, wszyscy czasami potrzebujemy wsparcia, pomocy, gdy codzienność przerasta nasze zasoby do radzenia sobie z problemami. Nawet kilkakrotne spotkanie z dobrym psychoterapeutą może znacznie wpłynąć na komfort Pana codziennego życia.
Zachęcam Pana również do lektury artykułów na temat przewlekłego zmęczenia:
• https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene
• https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczy-sie-przewlekle-zmeczenie
Pozdrawiam ciepło, życzę powrotu sił i codziennego dobrego samopoczucia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak diagnozować ciągłe zmęczenie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co może być przyczyną ciągłego zmęczenia? – odpowiada Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
- Dlaczego odczuwam takie ciągłe zmęczenie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego odczuwam ciągłe zmęczenie mając 30 lat? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co jest powodem zmęczenia, senności i problemów z pamięcią? – odpowiada Mgr Agata Pacia (Katulska)
- Dlaczego odczuwam ciągle zmęczenie mimo młodego wieku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam te problemy ze snem i ciągłe zmęczenie? – odpowiada Lek. Izabela Górkiewicz-Kot
- O czym świadczy ciągłe zmęczenie, problemy z koncentracją oraz stres? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Co robić z tym silnym uczuciem zmęczenia? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co może wywoływać chroniczne zmęczenie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Silny stres, a potem wypadają włosy
O tym, że permanentny stres może powodować łysieni
Dr Karauda: "Patrzyliśmy śmierci w oczy z tak dużą częstotliwością, że kazała nam pytać, czy jesteśmy na pewno dobrymi lekarzami"
- Mówi się, że co trzecia, czwarta osoba przyj
"MITY MEDYCZNE, KTÓRE MOGĄ ZABIĆ"
Autor: Katarzyna Świątkowska - absolwentka Ak