Dlaczego cierpię na ciągłe zmęczenie?

Witam, mam 20 lat i od jakiegoś czasu zmagam się z tymi oto problemami: jestem nieustannie senny i zmęczony, zwykłe czynności wykonywane w domu jak np. odkurzenie pokoju sprawiają, że jestem wykończony tak że nie mogę nawet unieść rąk powyżej poziomu ramion, czy sprawnie pisać na klawiaturze (lub na papierze), zwykłe spacery stały się dla mnie sporym wyzwaniem (muszę praktycznie skupiać się na każdym kroku i oddechu); oprócz tego moja rodzina zwraca mi uwagę, że chodzę sztywno, jak kawałek drewna (tyczy się to stawiania nóg, jak i ruchów reszty tułowia); do tego jeszcze mam spore problemy z pamięcią i ogólnie z przetwarzaniem informacji, co stwarza dużo problemów na studiach. Badania krwi robione jakiś czas temu nic nie wykazały, staram się pilnować codziennej umiarkowanej aktywności fizycznej, doświadczam jednak od długiego czasu dużo stresu (ostatnio nie ma tygodnia bez silnych emocji). Lekarz rodzinny nie jest w stanie mi pomóc, a nikt w domu nie wyraża chęci podwiezienia mnie do innego lekarza. Problem jest dosyć niepokojący, nikt mi w to jednak nie wierzy

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Zmęczenie, senność, osłabienie, duszności, problemy z koncentracją uwagi, pamięcią krótkotrwałą – wszystkie te objawy są niespecyficzne, niewidoczne na zewnątrz, za to bardzo stresujące, na pewno kłopotliwe, jeśli codziennością jest nauka na studiach.

Niestety to mogą być symptomy bardzo wielu różnych schorzeń, czy mniejszych nieprawidłowości w funkcjonowaniu układów w organizmie. Na pewno nie jest możliwe postawienie, nawet hipotetycznej diagnozy na odległość. Nie napisał Pan też, czy cierpi na jakieś choroby przewlekłe lub przyjmuje stałe leki – to również mógłby być jakiś trop.

Lekarz rodzinny nie pomógł, jednak nie napisał Pan, jakie badania zostały wykonane. W takiej sytuacji należałoby wykonać badania, które wykluczą lub potwierdzą choroby przewlekłe – wirusowe lub bakteryjne oraz zaburzenia hormonalne. Potrzebne są badania takie jak: próby nerkowe i wątrobowe, CRP, poziom elektrolitów, żelaza i ferrytyny (anemia często manifestuje się przemęczeniem, osłabieniem), glukozy, hormonów związanych z pracą tarczycy i przysadki – FT3, FT4, TSH, kwasu foliowego, B12, a także EKG, krzywa cukrowa.

Na podstawie wyników powyższych badań można dopiero podjąć decyzję co do dalszej diagnostyki. Może potrzebna będzie wizyta u specjalisty np. diabetologa, endokrynologa, kardiologa itp.

Wspomniał Pan również o dużym stresie w Pana życiu. Niezależnie od tego, jaka jest jego przyczyna i czy środowisko go bagatelizuje, jest to czynnik, który ma ogromny wpływ na organizm człowieka. Problemy natury psychicznej mogą objawiać się somatycznymi objawami ze strony różnych układów i jeżeli stresu jest w Pana życiu wiele, jest to realny scenariusz. Idąc tym tropem warto byłoby skonsultować się z psychologiem i/lub z psychiatrą. W ostatnim czasie wielu psychoterapeutów oferuje swoje usługi online, co mogłoby Panu ułatwić pierwszy kontakt. Być może również uczelnia posiada poradnię, w której mógłby Pan omówić swoje trudności. Proszę nie zwlekać z taką rozmową, wszyscy czasami potrzebujemy wsparcia, pomocy, gdy codzienność przerasta nasze zasoby do radzenia sobie z problemami. Nawet kilkakrotne spotkanie z dobrym psychoterapeutą może znacznie wpłynąć na komfort Pana codziennego życia.

Zachęcam Pana również do lektury artykułów na temat przewlekłego zmęczenia:

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczy-sie-przewlekle-zmeczenie

Pozdrawiam ciepło, życzę powrotu sił i codziennego dobrego samopoczucia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.