Dlaczego odczuwam takie ciągłe zmęczenie?

Witam, odkąd pamiętam mam tak, ze mimo spania 8h jestem ciągle zmęczony. Tak naprawdę nieważne ile bym spał to i tak będę zmęczony. Nie pomaga żadna kawa ani nic. Dodatkowo mam problemy z koncentracją i nie mogę się skupić na czytaniu książki a po dosłownie chwili czytania mam ochotę zasnąć. Natomiast z nocy często jak już próbuje zasnąć to mam z tym ogromne problemy, strasznie się wiercę w łóżku i nie mogę zasnąć muszę. Jest to dla mnie bardzo uciążliwe bo z racji studiów ciężko mi się skupiać na zajęciach przez to. Czy jest jakieś rozwiązanie?
MĘŻCZYZNA, 21 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Przyczyn zmęczenia może być bardzo wiele. Wspomina Pan o swoich studiach. Być może nadmiar różnych obowiązków, nauka itp. sprawiają, że Pana organizm jest zbytnio obciążony i potrzebuje regeneracji. W takim przypadku warto znaleźć chwilę w ciągu dnia na niezbędny relaks. Może to być spokojny spacer czy rozluźniająca kąpiel. Dobre efekty może przynieść także aktywność fizyczna. Przed snem warto także zrezygnować z używania telefonu czy komputera, aby się łatwiej wyciszyć.

Zmęczenie może być spowodowane również przez złą dietę ubogą w witaminy i minerały. Czasami odpowiadają za nie również zaburzenia hormonalne albo różne schorzenia. Jeżeli taki stan utrzymuje się od dłuższego czasu, warto udać się na konsultację do lekarza rodzinnego i zrobić podstawowe badania, które będą mogły powiedzieć coś więcej na temat Pana ogólnego zdrowia. Jeżeli wyniki okażą się dobre i nie będzie żadnych podstaw do niepokoju, być może przyczyną Pana zmęczenia i problemów ze snem jest stres. W tej sytuacji pomocna może okazać się rozmowa z psychologiem albo psychoterapeutą.

Więcej na temat zmęczenia można przeczytać w jednym z artykułów opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.