Dlaczego jestem ciągle zmęczona mając 19 lat?

Witam. Mimo tego, że nie robię nic wymagającego, to chodzę cały czas zmęczona. Nawet, jeśli zasnę o 22, czy 23, to potrafię wstać o 14, 15 i dalej. Czasami spałam nawet 20 godzin. Gdy wstanę wcześniej, czuję się tak samo i wtedy zamykają mi się oczy, przez co wracam do snu, bo po prostu nie mam siły zrobić czegokolwiek. Często z rana czuję się jak... na ogromnym kacu, jeśli można tak to określić. Kręci mi się w głowie i mi słabo. Ciągnie się to za mną cały dzień, w mniejszym, czy większym stopniu.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. Zmęczenie może wynikać z wielu różnych przyczyn. Czasami jest to wynik prowadzonego stylu życia. Nadmierne przeciążenie obowiązkami, zbyt mała aktywność fizyczna, duży stres i brak odpoczynku – wszystko to może potęgować złe samopoczucie. Jeżeli stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, a dodatkowo towarzyszą mu inne objawy, jak zawroty głowy i osłabienie warto skonsultować się z lekarzem medycyny rodzinnej, który zleci Pani odpowiednią diagnostykę.

W pierwszej kolejności warto wykonać podstawowe badania, jak np. morfologię krwi i zbadać poziom glukozy we krwi. Przewlekłe zmęczenie i senność mogą bowiem pojawić się w przypadku cukrzycy. Opisane przez Panią objawy często występują również przy chorobach tarczycy. Warto więc dodatkowo skonsultować się ze specjalistą endokrynologii oraz wykonać odpowiednie badania hormonalne.

Jeżeli lekarze wykluczą podłoże chorobowe, należy poszukać innych przyczyn problemu, np. natury psychologicznej. Zmęczenie może pojawić się również jako objaw ciąży. Do czasu wizyty u lekarza warto również wprowadzić nieco modyfikacji do swojego stylu życia – poświęcić więcej czasu na ćwiczenia, spacery na świeżym powietrzu oraz uzupełnić swoją dietę o produkty bogate w witaminy i minerały.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z artykułem dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczenie

Warto również sprawdzić, co na podobne pytania odpowiadają eksperci naszego serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-jestem-ciagle-zmeczony

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/narastajace-chroniczne-zmeczenie-u-20-letniej-osoby

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-majac-30-lat-ciagle-jestem-zmeczona

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-problemy-z-ciaglym-zmeczeniem-i-sennoscia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.