Do jakiego lekarza należy się udać w związku z tym zmęczeniem?

Nie mogę się obudzić, ciągle czuję zmęczenie, słabo odczuwam różne bodźce, tak jakbym była momentalnie głucha. Często się zapatrzę w jeden punkt, czuję się jakbym była w śnie, albo jakbym zasypiała z otwartymi oczami. Nie lubię kontaktu z ludźmi, chyba że tylko chwilowa rozmowa z obcym człowiekiem, która akurat pozwala mi się na chwilę obudzić, bo dłuższą wymiana zdań już mnie męczy i mam ochotę ją zakończyć jak najszybciej. Mam wrażenie że w najbardziej krytycznych momentach delikatnie kręci mi się w głowie, nie umiem zapanować nad ruchami i jest mi ciężko zrobić jakąkolwiek czynność. Często nie potrafię się wypowiedzieć (albo wymawiam cos niepoprawnie, albo w trakcie mowienia zapomnę co chciałam konkretnie przekazać). Nie mam kontaktu z rówieśnikami, bo rzadko kiedy miałam dla nich czas (nie spotykałam się z nimi z powodu braku chęci) - wkurzam się sama na siebie, że mi to nie przeszkadza. Ale wystarczy tylko, że wrócę do domu i prawie wszystko się uspokaja (poza zmęczeniem). Śpię 8-9 godz w ciągu nocy. Jest to bardzo uciążliwe. Co robić? Do jakiego lekarza się udać?

Witam,

opisane objawy wymagają przede wszystkim wykonania badania przedmiotowego u dobrego neurologa który podejdzie do opisanych objawów bardzo poważnie. Wskazane było by przed wizytą wykonać podstawowe badania laboratoryjne takie jak morfologia z rozmazem, glukoza, potas, sód, magnez, witamina D, witamina B 12 z wynikami udać się do specjalisty neurologa który wykona badanie przedmiotowe porówna je z objawami klinicznymi zlecając odpowiednią diagnostykę obrazową aby ustalić powód opisanych objawów. Może się okazać, że lekarz zleci konsultację psychologa klinicznego.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu. Diagnostykę tych dolegliwości najlepiej zacząć od wizyty u lekarza rodzinnego, który zleci Pani wykonanie różnych badań podstawowych, m.in. morfologii, aby zweryfikować ogólny stan zdrowia. W oparciu o ich wyniki lekarz będzie mógł określić, czy konieczna jest dalsza konsultacja ze specjalistą. Ciągłe zmęczenie może wynikać z prowadzonego stylu życia, nieodpowiedniej diety ubogiej w witaminy i składniki mineralne czy z przepracowania.

Taki stan często towarzyszy różnym schorzeniom, np. cukrzycy. Zdarza się, że sugeruje ono również problemy z tarczycą – w tym przypadku warto byłoby dla pewności zbadać dodatkowo hormony i zasięgnąć opinii endokrynologicznej. Wspomina Pani jednak także o innych objawach, które wydają się niepokojące, m.in. zawroty głowy czy problemy z pamięcią – w tej sytuacji dobrym pomysłem będzie dodatkowo wizyta u neurologa, który zleci Pani dodatkowe badania pod kątem chorób układu nerwowego. Proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty, aby jak najszybciej zweryfikować źródło problemu i rozpocząć ewentualne leczenie.

Jednocześnie zachęcamy do przeczytania artykułu opublikowanego na portalu abcZdrowie.pl. Zawiera on więcej istotnych informacji na temat możliwych przyczyn zmęczenia:

https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

Warto także przeczytać, co na podobny temat sądzą eksperci naszego serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/szybkie-zmeczenie-ospalosc

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/chroniczne-zmeczenie-znuzenie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozdraznienie-ospalosc-zmeczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.