Czy powinnam udać się z tym do lekarza z takim samopoczuciem?

Dzień dobry o dłuższego czasu jestem ciągle zmęczona i chce mi się spać. Co dziennie śpię po 8-9 godzin ale i tak jestem nie wyspana i zmęczona, oprócz tego mam bardzo suchą skórę choć pije 3-4 l wody dziennie i używam kremów nawilżających. Czy powinnam udać się z tym do lekarza?
KOBIETA, 20 LAT 4 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Przyczyny opisanych przez Panią dolegliwości mogą być bardzo różne, dlatego w tej sytuacji zachęcamy w pierwszej kolejności do kontaktu z lekarzem medycyny rodzinnej. Prawdopodobnie zleci on Pani wykonanie podstawowych badań, aby zweryfikować ogólny stan Pani zdrowia. Na tej podstawie będzie mógł określić, czy potrzebna jest jakaś dokładniejsza diagnostyka.

Zmęczenie i odczuwanie nadmiernej senności może mieć różne podłoże. Czasami wynika to z prowadzonego stylu życia. Nadmiar obowiązków, stres, nieodpowiednia dieta uboga w witaminy oraz minerały, mała aktywność fizyczna – wszystko to może przyczynić się do pogorszenia samopoczucia. Z kolei na suchość skóry mogą wpływać zarówno niedobory niektórych składników odżywczych, błędy pielęgnacyjne, jak i wiele innych czynników.

Jeżeli problem trwa od dłuższego czasu, warto sprawdzić, czy te symptomy są w jakimś stopniu ze sobą powiązane i czy nie oznaczają przypadkiem jakichś poważniejszych schorzeń, które wymagają konsultacji lekarskiej. Czasami zmęczenie oraz nadmierna suchość skóry pojawia się u osób chorujących na cukrzycę. W diagnostyce tej choroby wykorzystuje się m.in. test obciążenia glukozą. Takie objawy występują także w przebiegu niedoczynności tarczycy. W przypadku zaburzeń hormonalnych warto byłoby udać się dodatkowo na konsultację do endokrynologa.

Więcej na ten temat znajdzie Pani w artykułach opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl: https://portal.abczdrowie.pl/ciagle-zmeczene

https://portal.abczdrowie.pl/suchosc-skory-przyczyny-i-leczenie

Warto również sprawdzić, jak na pytania o podobnej tematyce odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-przyczyna-sennosci-i-zmeczenia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-zmeczenie-i-sennosc

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.