Czy powinnam skonsultować z ginekologiem problemy z okresem?

Witam,jestem kobietą w wieku 24 lat i od mniej więcej dwóch lat mam problem z okresem, na początku zamiast okresu miałam plamienie teraz moje plamienie trwa cały czas i często znajduje krew na papierze toaletowym czy na bieliźnie dodam, że jestem osobą, która zmaga się z dużą otyłością oraz zmaga się z męskim typem owłosienia od lat nastoletnich dodam również, że moja matka cierpiała na PCOS.Czy powinnam udać się do ginekologa czy lepiej na początku spróbować schudnąć? Pozdrawiam
KOBIETA, 24 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Opisana przez Panią dolegliwość może mieć różne podłoże, dlatego zalecamy wizytę u ginekologa – tym bardziej, że problem ten trwa już bardzo długo. Dzięki szczegółowej diagnostyce lekarz będzie mógł określić, co dokładnie powoduje takie objawy i na tej podstawie dobierze najlepsze leczenie.

Zaburzenia miesiączkowania mogą bowiem pojawić się z różnych przyczyn. Czasami jest to kwestia nieodpowiedniej diety czy nadmiernego stresu. W wielu przypadkach mogą wskazywać na różne schorzenia w funkcjonowaniu narządów intymnych. W tym przypadku kluczowe będzie wykonanie m.in. badania USG, które pozwoli na szybkie wykrycie różnych nieprawidłowości. Problemy z okresem mogą także sygnalizować różne zaburzenia hormonalne. Możliwe, że lekarz zleci Pani szczegółowe badania hormonów i na podstawie otrzymanych wyników wdroży odpowiednie leczenie. Proszę zatem nie zwlekać z wizytą u specjalisty, tylko jak najszybciej rozpocząć właściwą diagnostykę.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z artykułami opublikowanymi na portalu abcZdrowie.pl. Znajdzie w nich Pani więcej szczegółowych informacji na temat występowania różnych zaburzeń okresu:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-miesiaczkowania

https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-zamiast-okresu-przyczyny-ciaza-bol-podbrzusza

Warto również sprawdzić, jak na pytania z podobnego zakresu tematycznego zadane przez innych użytkowników odpowiadają eksperci portalu abcZdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienia-zamiast-miesiaczki-a-brak-ciazy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienia-zamiast-okresu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.