Co może oznaczać taki skąpy okres?

Witam, od 5 lat biorę tabletki antykoncepcyjne vixpo. Na początku antykoncepcji okres był książkowy, 5 dniowy, potem raz się nie pojawił, a teraz trwa 2/3 dni i jest skąpy. Okres powinnam dostać w czwartek, a od kilku dni mam do czynienia ze skąpym, brązowym śluzem. Nic mnie nie boli, czuje się dobrze. To pierwsza taka sytuacja. Co to może oznaczać?
KOBIETA, 27 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Na podstawie samego opisu nie da się stwierdzić, co faktycznie może u Pani odpowiadać za ten stan. Skąpy okres może pojawić się bowiem z różnych przyczyn i w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u ginekologa.

Przyjmowanie antykoncepcji może powodować czasami mniej obfite krwawienia, ale dla pewności warto byłoby wykluczyć jeszcze inne czynniki, np. różne schorzenia narządów intymnych. Problemy z miesiączką mogą wystąpić również np. pod wpływem długotrwałego stresu. Proszę zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie przeżywała Pani jakichś stresujących momentów, które mogły wpłynąć na ten stan. Skąpy okres może być też wynikiem przetrenowania, jak również gwałtownej zmiany dotychczasowej diety. Na pojawienie się skąpego okresu nierzadko narzekają też osoby, które często podróżują.

Warto byłoby również zrobić badania hormonów, aby sprawdzić, czy ten stan nie jest przypadkiem wynikiem jakichś zaburzeń. Jak Pani widzi przyczyn może być wiele, dlatego proszę nie odkładać wizyty u ginekologa w czasie.

Poniżej przesyłamy link do artykułu opublikowanego na portalu abcZdrowie.pl, który zawiera bardziej szczegółowe informacje na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/skape-miesiaczki

Warto także sprawdzić, jak na pytania o podobnej tematyce odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-skapa-miesiaczka-moze-swiadczyc-o-ciazy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosunek-bez-zabezpieczenia-skapy-okres-i-rozpoczecie-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.