Co może oznaczać taki szczękościsk?

Od paru dni po obudzeniu się czuje rozpychanie siódemek pp obu stronach górnej szczęki oprócz tego zrobił mi się szczekoscisk co może być przyczyną?
KOBIETA, 32 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety wyłącznie na podstawie podanych przez Pana informacji, nie można stwierdzić, co dokładnie spowodowało u Pana ten szczękościsk. Aby ustalić jego przyczynę, najpierw warto udać się do stomatologa. Dopiero po dokładnym przeglądzie jamy ustnej oraz ewentualnym dodatkowym badaniom, będzie mógł ustalić przyczynę i zaplanować odpowiednie leczenie. Istotne jest, czy szczękościsk pojawił się pierwszy raz, czy może w przeszłości miewała już Pani podobne objawy.

Powstanie szczękościsku może mieć różne podłoże. Zdarza się, że jest on np. wynikiem silnego, przewlekłego stresu. Pojawienie się tej przypadłości może mieć także związek z różnymi zwyrodnieniami okolic stawu skroniowo-żuchwowego. W pytaniu wspomina Pani o odczuwaniu dziwnego nacisku na siódemki. Zdarza się również, że szczękościsk występuje również w przypadku różnych zaburzeń wyrzynania się zębów, np. ósemek. W takiej sytuacji koniecznie może być ich usunięcie. W ocenie stanu uzębienie niezwykle przydatne jest zdjęcie panoramiczne zębów. Dzięki niemu można zbadać stan zębów, żuchwy czy stawów skroniowo-żuchwowych i na tej podstawie dobrać najlepsze leczenie.

Poza przyczyną stomatologiczną, czasami pojawienie się szczękościsku może mieć także podłoże neurologiczne czy laryngologiczne. Jeżeli więc problem nadal nie będzie ustępował, a dentysta wykluczy przyczyny związane ze stanem uzębienia, warto rozszerzyć diagnostykę i udać się także do innych specjalistów.

Tymczasem zachęcamy do przeczytania artykułu dostępnego na portalu abcZdrowie.pl, który zawiera więcej istotnych informacji na temat tej przypadłości:

https://portal.abczdrowie.pl/szczekoscisk

Warto też sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/do-jakiego-lekarza-sie-udac-przy-szczekoscisku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/szczekoscisk-i-bole-glowy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-znaczyc-ten-szczekoscisk

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.