Co może oznaczać takie zgrubienie na żuchwie?

Witam. Ostatnio zauważyłam Zgrubienie na kosci żuchwy, dokładnie na linii żuchwy z tyłu bardziej. Jadąc po linii żuchwy w pewnym momencie wyczuwam Zgrubienie/mały twardy guzek na kosci. Nie jest duży ani bolesny. Przy nacisku tak chrzęści. Co to może być? Wpisując w internecie guzek na żuchwie/tylna część najczęściej wychodzi ze to szkliwiak ? Są jakieś inne możliwości? Jakie badania powinnam zrobić żeby zobaczyć i być pewna co to jest ? Będę wdzięczna za pomoc.
KOBIETA, 40 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl.

Niestety bez obejrzenia zmiany nie można jednoznacznie wskazać źródła jej pochodzenia. Wszelkie zmiany w obrębie żuchwy mogą mieć bowiem różne podłoże. Aby ustalić, co jest przyczyną tej dolegliwości, powinna udać się Pani do chirurga szczękowego. Do oceny stanu żuchwy przydatny będzie pantomogram. Jest standardowe badanie zarówno zębów, jak i właśnie kości żuchwy, dzięki któremu można wykryć różne nieprawidłowości. Więcej informacji na temat tego badania można znaleźć w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/pantomogram-czym-jest-wskazania-przeciwskazania

Innym dokładnym badaniem jest tomografia stomatologiczna, która również umożliwia precyzyjną ocenę tych struktur.

Zmiana w okolicy żuchwy może sygnalizować różne problemy zdrowotne. Niekiedy jest to powiększony węzeł chłonny. Zdarza się także, że ma ona związek z bezpośrednio ze stanem uzębienia lub dziąseł. Wspomniała Pani w pytaniu o szkliwiaku. Jest to schorzenie, które objawia się wyczuwalnym zgrubieniem w okolicy żuchwy, ale to, czy rzeczywiście ma Pani do czynienia z tą przypadłością będzie można zweryfikować dopiero dzięki dokładniejszej diagnostyce. Proszę zatem nie zwlekać z konsultacją lekarską.

Warto także sprawdzić, jak na pytania o podobnej tematyce odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-narosl-na-zuchwie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zgrubienie-na-zuchwie-i-szyi

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.