Co oznacza taka kulka przy odbycie?

Witam. Mam 33 lata. W odbycie przy samym "wejściu" czuję tak jakby kuleczkę taka twardszą. Czasem pojawia się krew na papierze czasem swędzi i piecze. Po wypróżnianiu boli mnie około 3 minut ale też nie zawsze. Od kilku dnie podczas siedzenia to czuję dyskomfort. Proszę bo poradę co to może być i jak leczyc?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Zmiany w takim miejscu należy skonsultować z proktologiem. Na podstawie wyłącznie samego opisu trudno bowiem stwierdzić, co dokładnie może Pani dolegać.

Zmiany w okolicy odbytu mogą sygnalizować wiele różnych schorzeń wymagających konsultacji lekarskiej i szczegółowej diagnostyki. Czasami mogą one wskazywać na ropień około odbytniczy, który powstaje w wyniku zakażenia skóry. W tym przypadku pacjent może odczuwać m.in. dolegliwości bólowe i swędzenie. Narastający obrzęk często powoduje wzmożony dyskomfort tych okolic. Leczenie takiego schorzenia przeważnie wymaga interwencji chirurgicznej i nacięcia tej zmiany. Jednocześnie pacjentowi może zostać przepisana antybiotykoterapia.

Swędzenie, pieczenie oraz krwawienie z tych okolic może sugerować również żylaki odbytu, czyli hemoroidy. Przyczyny powstawania takich zmian są różne. Niewątpliwie sprzyja im siedzący tryb życia oraz nieodpowiednia dieta uboga w błonnik. W leczeniu takiego schorzenia stosowane są m.in. różne maści. Proktolog może przepisać także określone leki.

Więcej informacji na temat żylaków odbytu można znaleźć w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl. Zachęcamy do jego przeczytania:

https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy

Warto również sprawdzić, jak na pytania ze zbliżonego obszaru tematycznego odpowiadają eksperci naszego serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-guzek-na-odbycie-wskazuje-na-koniecznosc-wizyty-u-proktologa

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/guzek-na-odbycie-u-24-latki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.