Co oznacza taki ucisk w odbycie?

Czy ucisk w odbycie może być spowodowany hemoroidami? Jakieś 1.5 roku temu wyczułem u siebie guzek w odbycie nie leciała krew tylko lekko siedział. Zacząłem smarować go maścią na hemoroidy i zniknął ale teraz wyczuwam nowy i towarzyszy mu ciągły ucisk w odbycie który wogóle nie ustaje. Nie wiem co robić czy iść do lekarza czy smarować znowu tą maścią. Boję się że może być to rak.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę iść do lekarza.

Przede wszystkim trzeba sprawdzić, co jest przyczyną ucisku w odbycie. Mogą to być hemoroidy, ale również inne schorzenia, takie jak: szczelina odbytu, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, ropień okołoodbytniczy, choroba Leśniowskiego-Crohna, a nawet nowotwór. Stosowanie maści może więc nie przynieść oczekiwanych efektów, jeśli okaże się, że przyczyną ucisku nie są hemoroidy.

Lekarz po dokładnym zbadaniu już na wizycie będzie mógł powiedzieć coś więcej. Najlepiej udać się do lekarza proktologa, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem tego typu chorób.

Inne pytania o uczucie ucisku w odbycie znaleźć można poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-powoduje-swedzenie-i-ucisk-w-odbycie, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ucisk-w-odbycie-a-zespol-jelita-drazliwego https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-odczuwam-ucisk-w-odbycie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.