Co robić z tym twardym guzkiem odbytu?

Witam podczas kapieli wyczulam guzek przy odbycie. Jest nieco w środku twardy.nie boli. Nie leci z tego krew. Zero innych objawow co to moze byc
KOBIETA, 40 LAT 2 miesiące temu

Od czego zależą przerzuty w raku żołądka?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

najprawdopodobniej opisany przez Panią guzek to żylak odbytu, zwany potocznie hemoroidem.

Guzek w odbycie przez długi czas może nie dawać żadnych objawów (zwłaszcza jeśli jest małych rozmiarów), jednak z czasem zaczyna powodować dyskomfort, uczucie swędzenia lub pieczenia. Na dalszych etapach często dochodzi także do krwawienia z odbytu.

Hemoroidom towarzyszyć może również uczucie niepełnego wypróżnienia lub dolegliwości bólowe. Ich przyczyną może być siedzący tryb życia, zaparcia, biegunki lub otyłość. Nie pomaga brak aktywności fizycznej ani zbyt mała zawartość błonnika w codziennej diecie.

Aby upewnić się, że wspomniany guzek jest faktycznie żylakiem odbytu najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu bądź bezpośrednio do specjalisty, jakim jest proktolog.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami specjalistów znajdzie Pani pod adresami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/twardy-guzek-w-okolicy-odbytu-i-bol-podczas-siedzenia orazhttps://pytania.abczdrowie.pl/pytania/twardy-guzek-na-odbycie.

Problem został również opisany w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty