Co robić z tym bólem guzka odbytu?

Dzień Dobry. Mam prawie 30 lat. Wczoraj wieczorem przy kąpieli zauważyłem, że mam bolący guzek przy odbycie, czy w odbycie. Sam nie jestem na 100 procent pewny. Wydaje mi się, że guzek jest ruchomy. Nie krwawi. Boli przy dotyku. Natomiast jak siedzę to nic nie boli. Bardzo bym prosił o jakąś poradę. Z góry bardzo dziękuję. Pozdrawiam serdecznie.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

bolesny guzek przy odbycie może sygnalizować żylaki odbytu, czyli hemoroidy, nazywane również guzkami krwawniczymi. To częsta przypadłość, która nasila się u osób prowadzących siedzący tryb życia. Wśród przyczyn znajduje się również nieodpowiednia dieta, która prowadzi do występowania zaparć.

Hemoroidy objawiają się dokuczliwym swędzeniem odbytu, pieczeniem oraz bólem (nie tylko przy wypróżnianiu). Często zdarza się, że wydobywa się z nich krew lub wydzielina. Z biegiem czasu dochodzi do wypadania guzka, który później może samoistnie się cofać.

Przyczyny, objawy i metody leczenia zostały opisane w jednym z naszych artykułów dostępnym poniżej: https://portal.abczdrowie.pl/czym-sa-hemoroidy.

Aby potwierdzić bądź wykluczyć chorobę należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty-proktologa. Na początkowym etapie choroby być może wystarczy zastosowanie maści lub czopków na hemoroidy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej