Co oznacza ten guz w okolicach odbytu?

Witam. Dziś w nocy się przebudziłem wybrałem się do toalety i w okolicy odbytu znalazłem guza który jest dość spory i poprzez lekki ból przeszkadza podczas pracy czy normalnego życia. Co to może być? Jest mniej więcej wielkości paznokcia od kciuka.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

guzki w okolicy odbytu zazwyczaj świadczą o chorobie hemoroidalnej. O ile same hemoroidy są naturalnie występującymi strukturami naczyniowymi i odgrywają istotną rolę uszczelniania odbytu, o tyle gdy dochodzi do poszerzenia splotów żył okołoodbytniczych, mówimy o chorobie hemoroidalnej.

W początkowym stadium mogą być wyczuwalne guzki, a dolegliwości nie są nasilone. Najczęściej jest to ból nasilający się przy wypróżnieniu, pieczenie oraz świąd.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-uniknac-hemoroidow.

Jeżeli dolegliwości nie są szczególnie dokuczliwe, może Pan zastosować leki dostępne w aptece bez recepty – mogą to być czopki lub maści. Warto również zwrócić się do lekarza – internista powinien dokonać per rectum w celu wstępnego ustalenia, czy guzek przy odbycie faktycznie jest hemoroidem. Może Pana również skierować do proktologa. Proszę również pamiętać, że powstawaniu i nasileniu choroby hemoroidalnej sprzyja siedzący tryb życia, a także nieodpowiednia dieta.

O innych chorobach odbytu przeczyta Pan także pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/czy-to-na-pewno-hemoroidy-podobne-objawy-innych-chorob.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.