Czy hemoroidy mogą nawracać?

Dzień dobry. Mam pytanie dotyczące hemoroidów. Jakiś czas temu pojawiły się u mnie w kale ślady jasnoczerwonej krwi - niewielkie ślady na papierze toaletowym. Podczas wizyty proktolog stwierdził hemoroidy - jako efekt pracy. Jestem 41 letnim mężczyzną, pracuję w branży budowlanej na zewnątrz - była to zima, często musiałem siedzieć wiele godzin na stalowych konstrukcjach. Przyjmowałem przepisane czopki. Objawy ustąpiły, ale ostatnio pojawiły się ponownie - znów ślady krwi, brak innych objawów. Teraz charakter mojej pracy nie wymaga długotrwałego siedzenia, wysokie temperatury tez raczej wykluczają "zaziębienie". Czy hemoroidy mogą nawracać i znów zacząć dawać objawy bez wyraźnej przyczyny? Jaka może być inna przyczyna krwawienia?

Redakcja abcZdrowie

Witam, tak, jak najbardziej choroba hemoroidalna może nawracać. Jest to niestety częsty problem chorych skarżących się na dolegliwości związane z guzkami krwawniczymi. Czopki, maści i kremy to leczenie objawowe, które przynosi tymczasowe efekty w sytuacji, gdy choroba spowodowana jest np. trybem życia czy dietą. W profilaktyce żylaków odbytu ważne jest zadbanie o te dwa elementy, gdyż długie siedzenie, brak aktywności fizycznej, zaparcia oraz uboga w błonnik dieta, nierzadko mająca związek z żywnością przetworzoną i dużą ilością cukru to czynniki, które wpływają negatywnie na stan chorego. Więcej na temat diety w profilaktyce choroby w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/czy-dieta-zapobiegajaca-powstawaniu-hemoroidow-istnieje. Jeśli zauważył Pan u siebie objawy choroby hemoroidalnej, warto ponownie wdrożyć leczenie zachowawcze i dodatkowo zadbać o zwiększoną podaż witaminy C, która uszczelnia naczynia krwionośne, hamując rozwój choroby. W aptece dostanie Pan także specjalne preparaty doustne, zawierające np. wyciąg z kasztanowca – stosowany właśnie w celu uszczelniania żył i poprawienia ich elastyczności. O hemoroidach oraz etapach choroby przeczyta Pan w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-hemoroidow-czy-tylko-bol. Oczywiście sugeruję również kontakt z lekarzem, które potwierdzi nawrót choroby lub zdecyduje o dalszej diagnostyce – choć pańskie objawy sugerują żylaki odbytu, to niestety nie można tego z całą pewnością stwierdzić tylko na podstawie opisanych dolegliwości. Warto wiedzieć, że podobne objawy mogą dawać również inne choroby odbytu. W tym miejscu znajdzie Pan listę często spotykanych chorób diagnozowanych u proktologa: https://portal.abczdrowie.pl/czy-to-na-pewno-hemoroidy-podobne-objawy-innych-chorob. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.