Witam,
hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, to anatomiczne struktury naczyniowe położone w kanale odbytu. Pełnią funkcję uszczelniającą zwieracze i poprzez przypływ oraz odpływ krwi z i do nich, możliwe jest rozluźnienie oraz napinanie mięśni zwieracza podczas defekacji. W przypadku choroby hemoroidalnej dochodzi do poszerzenia splotów żylnych i tworzenia się zakrzepów, które sprawiają, że hemoroidy mogą wystawać poza kanał odbytnicy permanentnie. W kolejnych stadiach choroby, żylaki powodują ból, świąd, pieczenie i szereg innych dolegliwości. Więcej o chorobie w tym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/hemoroidy-przyczyny-leczenie.
Na tym etapie, na którym jest Pańska choroba, faktycznie leczenie maścią oraz czopkami może dać dobre rezultaty, ale ponieważ żylaki odbytu są chorobą przewlekłą, należy zadbać o profilaktykę. W zależności od przyczyny ich powstawania należy wprowadzić modyfikacje trybu życia oraz diety. Warto więc zadbać o zwiększoną aktywność fizyczną oraz wyeliminowanie używek, takich jak papierosy, kawa czy alkohol. Dieta powinna być wysokobłonnikowa, lekkostrawna oraz sprzyjająca prawidłowemu nawodnieniu organizmu. Ważne, by nie dopuszczać ani do zaparć, ani biegunek tak, by zminimalizować czas spędzany w toalecie oraz wysiłek związany z defekacją.
Procto-glyvenol ma przede wszystkim działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, więc może zmniejszyć obrzęk guzków, zaś Posterisan stosuje się, by uśmierzyć ból oraz świąd poprzez stymulowanie układu immunologicznego organizmu. Warto do tej kuracji dołączyć preparaty zawierające witaminę C oraz flawonoidy i escynę, których działanie opiera się na uszczelnianiu naczyń krwionośnych, by zmniejszyć ich kruchość, przepuszczalność. Substancje te zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów i poprawiają krążenie, przyspieszając leczenie hemoroidów. Więcej wskazówek odnajdzie Pan pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-hemoroidy.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Podrażnienie okolic odbytu i hemoroidy po kuracji antybiotykowej – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Co mam zrobić z tym guzkiem okolicy odbytu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy to mogą znów być hemoroidy? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Maść na hemoroidy – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Początkowe stadium hemoroidów – odpowiada Lek. Rafał Szczepański
- Świąd i parcie w odbycie a hemoroidy – odpowiada Prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn
- Problemy z zaparciami w 35-tygodniu ciąży – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy to mogą być hemoroidy u 18-latka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mam hemoroidy mając 26 lat? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy te objawy wskazują na hemoroidy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Leczenie hemoroidów zewnętrznych - klasyfikacja zaawansowania, leczenie niefarmakologiczne, leczenie instrumentalne, leczenie operacyjne
Choroba hemoroidalna ze względu na częstość występ
Hemoroidy w ciąży - objawy, zapobieganie, leczenie
Hemoroidy w ciąży są częstym problemem ciężarnych.
Hemoroidy - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie. Domowe sposoby na hemoroidy
Hemoroidy to inaczej żylaki odbytu, guzki krwawnic