Czy te objawy wskazują na hemoroidy?

Od jakiś dwóch tygodni w okolicach odbytu zaczęły mi się dziać dziwne rzeczy. Mianowicie zaczęło się od pojawienia się drobnej gulki (coś formą przypominającego gulkę ropna). Teraz po dwóch tygodniach jest ich kilka oraz mam wrażenie że podczas wydalania odbyt jest obrzekniety. Zmiany te wychodzą podczas wyprozniania, potem się chowaja. Nie posiadam biegunek natomiast na początku na papierze pojawiał się zolty sluz (małe ilości). W kale nie ma krwi. Czasami mam wrażenie swiadu i pieczenia w tych okolicach. Kiedyś przy zaparciach na papierze pojawialy się drobne ilości krwi. Lekarz powiedział że to pewnie hemoroidy i pękajace naczynka. Moje pytanie brzmi czy moje objawy wskazują na hemoroidy czy może coś poważniejszego? Kupić sobie jakąś maść?

Redakcja abcZdrowie

Witam, tak, prawdopodobnie ma Pan do czynienia z hemoroidami. To ciała jamiste, tworzące niewielkie struktury znajdujące się wewnątrz kanału odbytu. Są zjawiskiem fizjologicznym: przylegają ściśle do siebie, napęczniałe pod wpływem krwi, utrzymując w ten sposób szczelność odbytu. Podczas defekacji mięśnie zwieracza rozluźniają się, a krew odpływa z hemoroidów, ułatwiając wypróżnienie. Zmiany w obrębie tzw. guzków krwawniczych są chorobą hemoroidalną pod warunkiem, że dają objawy bólowe, swędzenie, krew podczas wypróżnienia itp. Najczęstszą przyczyną wystąpienia choroby hemoroidalnej są zaparcia i siedzący tryb życia. Więcej o chorobie i czynnikach predysponujących do niej w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-powstaja-hemoroidy. Dowie się Pan z niego również jakie są stadia choroby. Według zaprezentowanej skali, Pana choroba może znajdować się w drugim stadium. Oznacza to, że warto wprowadzić leczenie zachowawcze, o którym zazwyczaj decyduje lekarz rodzinny. Na rynku dostępne są również maści oraz czopki, które mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Można stosować również preparaty doustne zawierające escynę, która uszczelnia ściany żył i poprawia ich elastyczność. Dodatkowo dużą skutecznością cieszą się nasiadówki z naparu z kory dęby – ma ona działania ściągające i antyseptyczne. Przede wszystkim warto jednak zadbać o zmianę trybu życia – to jest wprowadzić zmiany w diecie oraz więcej aktywności fizycznej. Inne wskazówki w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/jak-uniknachemoroidow. Niestety istnieją również inne choroby w swym początkowym przebiegu lub objawach przypominające hemoroidy. Może to być np. szczelina odbytu, ropień okołoodbytniczy, przetoka, a nawet nowotwór. Choć są to sytuacje dużo rzadsze, to jednak warto o tym wiedzieć. Po szczegóły odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/czy-to-na-pewno-hemoroidy-podobne-objawyinnych-chorob. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.