Czy są jakieś czopki, które można stosować nieprzerwanie w leczeniu hemoroidów?

Dzień dobry, cierpię na hemoroidy pierwszego stopnia. Czy są czopki, które można stosować nieprzerwanie również prewencyjnie, ponieważ do tej pory brałem Unigel Procto i hemoroidy znikały po 5-6 dniach ale potem nawracają. Czy można przyjmować czopki na codzień?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przyjmowanie czopków przeciw hemoroidom powinno trwać aż do ustąpienia objawów – czyli maksymalnie 7 dni, później należy przerwać stosowanie, ponieważ leki tego typu zawierają substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy.

Profilaktyka hemoroidów jest dużo bardziej złożona – może obejmować zażywanie suplementów lub leków tzw. wenoprotekcyjnych w formie tabletek doustnych. Zawierają one np. wyciąg z kasztanowca, rutynę czy witaminę C, które mają za zadanie uelastycznienie i wzmocnienie żył w celu zapobiegania stanom zapalnym żylaków, w tym odbytu. Dodatkowo bardzo ważna jest aktywność fizyczna, unikanie długotrwałego siedzenia, dieta wysokobłonnikowa będąca elementem profilaktyki zaparć oraz prawidłowe nawadnianie organizmu. To powinno spowodować, że nawroty choroby nie będą tak częste, a jej przebieg mniej dokuczliwy. Szczegóły pod tym adresem, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-hemoroidow-zewnetrznych.

Warto dodatkowo skonsultować dolegliwości z proktologiem – po badaniu specjalista będzie w stanie powiedzieć, czy leczenie jest konieczne oraz jakie kroki należy przedsięwziąć.

Być może zainteresuje Pana także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/skuteczne-sposoby-na-leczenie-hemoroidow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.