Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 2 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co może być przyczyną swędzenia okolic odbytu?

Witam, bardzo proszę o pomoc. Temat jest dość wstydliwy, trwa kilka miesięcy. Rok temu też się pojawił ale po około 2 miesiącach sam ustąpił. Odkładałem sprawę na potem. Ciężko było się przełamać a problem nie ustępuje. Lekarz rodzinny chce mnie wysłać na usuwanie hemoroidów do chirurga. Twierdzi że to przez to, lecz nie swędzi mnie sam odbyt a okolice wokół niego. Objawy: -pieczenie i swędzenie odbytu najbardziej przy podcieraniu i myciu -zaczerwienione miejsca około odbytu, popękanie zewnętrznej części skóry BRAK: -Nie mam krwawienia z odbytu -Nie mam uporczywych zaparć -Nie mam zbyt twardego stolca -Siedzenie nie sprawia mi problemów. Aby ułatwić zdiagnozowanie załączam adres do trzech zdjęć, od stycznia. Widać że tych zaczerwienionych miejsc jest coraz więcej. https://mega.nz/folder/GaITCaSL
MĘŻCZYZNA, 26 LAT 2 miesiące temu

Operacje bariatryczne

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

proszę zwrócić się do proktologa – trudno ocenić, czy internista ma rację, twierdząc, że cierpi Pan z powodu hemoroidów, bo nie wspomina Pan, czy miało miejsce badanie per rectum. Jest to proste badanie fizykalne, które powinien wykonać lekarz rodzinny, by móc ocenić ewentualne nieprawidłowości w obrębie śluzówki odbytu czy guzków hemoroidalnych.

Jeżeli nie, a typowe dolegliwości towarzyszące chorobie hemoroidalnej nie doskwierają Panu, to być może nie ma potrzeby udawać się do chirurga. Jednak, tak jak wspominałam – wizyta u proktologa wydaje się nieodzowna.

Więcej informacji na temat świądu i pieczenia odbytu odnajdzie Pan w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/pieczenie-odbytu-diagnoza-niewlasciwa-dieta-leczenie oraz https://portal.abczdrowie.pl/swiad-odbytu.

Świąd i zaczerwienienie okolic odbytu może mieć wiele przyczyn, trudno jednoznacznie wskazać jedną z nich – to może być pozornie błahy problem w postaci reakcji alergicznej na środki myjące czy papier toaletowy, ale też sugerować pasożyty (np. owsiki, glistę ludzką) czy zakażenie Candidą, której obecność manifestuje się nierzadko przez pojawienie się odparzeń w okolicach odbytu.

Zachęcam do zapoznania się z tymi materiałami, być może okażą się pomocne: https://portal.abczdrowie.pl/pasozyty-u-doroslych-najczestsze-objawy oraz https://portal.abczdrowie.pl/grzybice-odbytu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy