Co robić z tym bólem i świądem odbytu?

Witam dwa tyg temu miał zaparcie po tem ból odbytu i swędzenie .Minęło po paru dniach .Teraz czyli po ok 2 tyg znów mam ból odbytu i swędzenie i czuje zgrubienie przy odbycie .Co to może być i czym mogę leczyć . Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że wystąpiły u Pani tak uciążliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Z opisanych przez Panią objawów, można by stwierdzić, że występują u Pani hemoroidy. Są to guzki krwawnicze, czyli żylaki odbytu. Do najczęstszych objawów tej przypadłości, można zaliczyć ból i świąd w okolicach odbytu, a także krwawienie świeżą i jasną krwią.

Z racji odległości, trudno jest ocenić dokładnie Pani stan zdrowia, dlatego zalecamy konsultację z lekarzem proktologiem lub chirurgiem. Specjalista po precyzyjnym badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz leczeniu. Prawdopodobnie będzie potrzeba wykonania u Pani badania o nazwie rektoskopia. Jest to endoskopowe badanie, obejmujące końcowy odcinek jelita grubego, przy użyciu wziernika.

Istotnym jest również zadbanie o dietę bogatą w warzywa, owoce oraz większe ilości błonnika, aby mieć częstszy i łagodniejszy rytm wypróżnień. Zalecana jest również większa aktywności fizyczna, pobudza to perystaltykę i jelit i korzystnie wpływa na zdrowie.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/kilka-sposobow-na-hemoroidy

https://portal.abczdrowie.pl/hemoroidy-przyczyny-schorzenia-u-kobiet

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.