Czy w kolonoskopii ocenia się odbyt?

Witam, chciałabym się dowiedzieć czy przy badaniu kolonoskopii można również ocenic stan odbytnicy i odbytu ewentualne zmiany w tym odrębie jak przy badaniu rektoskopowym. Mam niestety od roku problemy z jelitami i są różne obajwy z ich strony z którymi się zmagam. A od dłuższego czasu pojawiło się również uproczywe swędzenie odbytu wraz ze świeżą krwią podczas podcierania. Żadne maści czy czopki nie pomogły. U chirurga zostały wykluczone hemoroidy. A stan odbytu uznał za prawidłowy. Uznałam że zapisze się prywatnie do proktologa w celu znalezienia przyczyny dlaczego jest to swedzenie i krew. W szpitalu zostałam skierowana na badanie kolonoskopii i gastroskopii, aby ocenic stan jelit, ale skoro przy wykonywaniu kolonoskopii będzie widać odbyt i odbytnice to czy jest sens jechać do proktologa na badanie rektoskopii. Dlatego chciałabym się dowiedzieć czy jest sens wydać pieniadze czy przy kolonoskopii będą mogli stwierdzic mi ewentualną przyczyne swędzenia i świeżej krwi. Dodam że jeśli chodzi o wszystkie askpety higieny to bardzo się pilnuje i to również nie zniwelowało swędzenia.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że chce Pani wykonać pełniejszą diagnostykę w kierunku oceny przewodu pokarmowego. W przypadku badania odbytu, istotne jest zalecenie lekarza wykonującego kolonoskopię. W trakcie takiej diagnostyki nie ma przeszkód, żeby skontrolować końcowy odcinek jelita grubego. Jednak uzyskany obraz może być niewystarczający. Aby w pełni ocenić, czy wystąpiły niepokojące zmiany.

Często należy uzupełnić badanie poprzez wykonanie rektoskopii, która jest krótsza czasowo od bardziej wymagającej kolonoskopii.

Proponujemy Pani konsultację z lekarzem gastrologiem, który oceni skuteczność danego badania. Jednakże w przypadku nawracających problemów z odbytem zalecamy wizytę u lekarza proktologa, który w sposób precyzyjny pozwoli ustalić przyczyny takich dolegliwości.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-proktologiczne

https://portal.abczdrowie.pl/czy-to-na-pewno-hemoroidy-podobne-objawy-innych-chorob https://portal.abczdrowie.pl/kolonoskopia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.