Jak wygląda wizyta u lekarza proktologa?

Chyba mam hemoroidy i wybieram sie do proktkologa aby je zbadac jednak nigdy nie bylam u lekarza proktkologa czy będe musiała się rozebrać?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wizyta u lekarza proktologa rozpoczyna się od zebrania wywiadu przez specjalistę, a następnie zbadaniu pacjenta. Jest to badanie per rectum, czyli przez odbyt – to najbardziej podstawowe badanie diagnostyczne jest zupełnie bezbolesne i stosunkowo krótkie. Lekarz za pomocą palca ocenia kanał odbytu i odbytnicy. Więcej szczegółów o badaniu w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-proktologiczne.

W razie konieczności proktolog może zlecić bardziej szczegółowe badania: rektoskopię, anoskopię, kolonoskopię, prześwietlenie RTG czy USG przezodbytnicze. W przypadku hemoroidów w początkowym stadium jest to zbędne – guzki krwawnicze są łatwe w diagnostyce oraz – odpowiednio wcześnie wykryte – w leczeniu. O chorobie hemoroidalnej mówi ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-hemoroidy.

Zatem nie ma Pani powodu do wstydu – jest to badanie rutynowe, nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań poza pamiętaniem o higienie osobistej. Zazwyczaj odbywa się w atmosferze intymności, tak by nie potęgować uczucia skrępowania u pacjenta. Więcej w odpowiedzi naszego eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przebieg-wizyty-u-proktologa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.