Co robić z tymi problemami a odbytem?

Witam. Kiedyś miałam problemy z nadużywaniem środków przeczyszczających i teraz mam problemy z odbytem. Przy wypróżnianiu odczuwam ból. Nie zawsze, ale dość często. Czasami pojawia się krew. Czy może to wskazywać na jakieś uszkodzenie z powodu wcześniejszego uzależnienia od leków, czy są to bardziej objawy hemoroidów?Zaznaczę, że mam wrażenie, że pojawił się w tym miejscu jakiś "guzek". Co zrobić w takiej sytuacji?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

najczęściej dolegliwości bólowe oraz niewielkie krwawienia podczas wypróżnienia wynikają z podrażnienia mechanicznego śluzówki odbytu bądź zbyt silnego parcia. Jeżeli stosowanie środków przeczyszczających znacznie zwiększyło liczbę wypróżnień u Pani, to niewykluczone, że potrzeba czasu na zregenerowanie śluzówki.

Zachęcam do lektury naszych artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/bol-odbytu-przyczyny-objawy oraz https://portal.abczdrowie.pl/pieczenie-odbytu-diagnoza-niewlasciwa-dieta-leczenie.

Natomiast proszę pamiętać, że nadużywanie leków przyspieszających perystaltykę jelit, a w konsekwencji częste czy gwałtowne wypróżnianie się (lub wręcz przeciwnie – zaparcia i długie godziny spędzane w toalecie) mogą być powodem pojawienia się choroby hemoroidalnej. Może o tym świadczyć obecność guzka – prawdopodobnie to, co Pani wyczuwa, to guzek krwawniczy, czyli hemoroid.

Może Pani smarować guzek i jego okolice maścią stosowaną w leczeniu hemoroidów o działaniu łagodzącym, uszczelniającym naczynia krwionośne i przyspieszającym gojenie. Do tego proszę pamiętać o diecie bogatej w płyny i błonnik, wspierający prawidłowe trawienie i regulującym rytm wypróżnień. Należy także zapobiegać zaparciom i zbyt częstym wypróżnieniom.

Jeżeli dolegliwości nie ustąpią, wskazana będzie wizyta u lekarza – na początek wystarczy internista z przychodni POZ – w celu oceny okolicy odbytu.

Więcej informacji na temat hemoroidów w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/hemoroidy-objawy-sposoby-i-rodzaje-leczenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.